Start › Stockholms län › Märsta
The Clever Company AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 51 | 156 | 141 | 472 | 2 095 | 1 545 | 1 302 |
| Nettoomsättning | 51 | 156 | 141 | 472 | 2 095 | 1 545 | 1 302 |
| Rörelsekostnader | 42 | 25 | 85 | 249 | 859 | 636 | 249 |
| Råvaror och förnödenheter | 18 | 16 | 32 | 12 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 185 | 37 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 7 | 48 | 108 | 170 | 95 | 49 |
| Personalkostnader | 1 | 1 | 5 | 129 | 503 | 504 | 198 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 9 | 131 | 57 | 223 | 1 236 | 909 | 1 053 |
| Finansiella poster | 5 | 38 | 39 | −1 | −2 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 38 | 39 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 14 | 169 | 96 | 222 | 1 234 | 909 | 1 053 |
| Resultat före skatt | 14 | 169 | 96 | 222 | 1 234 | 909 | 1 053 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 35 | 19 | 52 | 261 | 195 | 225 |
| Årets resultat | 11 | 135 | 76 | 170 | 973 | 714 | 828 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 990 | 2 193 | 2 830 | 2 761 | 3 212 | 2 123 | 1 231 |
| Omsättningstillgångar | 1 990 | 2 193 | 2 830 | 2 761 | 3 212 | 2 123 | 1 231 |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 99 | 87 | 80 | 877 | 445 | 545 |
| Kundfordringar | 2 | 2 | 2 | 2 | 459 | 188 | 544 |
| Övriga fordringar | 79 | 97 | 85 | 78 | 418 | 256 | 1 |
| Kassa och bank | 1 909 | 2 094 | 2 743 | 2 682 | 2 335 | 1 678 | 686 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 990 | 2 193 | 2 830 | 2 761 | 3 212 | 2 123 | 1 231 |
| Eget kapital | 1 989 | 2 187 | 2 812 | 2 735 | 2 565 | 1 592 | 878 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 939 | 2 137 | 2 762 | 2 685 | 2 515 | 1 542 | 828 |
| Balanserat resultat | 1 928 | 2 003 | 2 685 | 2 515 | 1 542 | 828 | 0 |
| Årets resultat | 11 | 135 | 76 | 170 | 973 | 714 | 828 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 5 | 19 | 26 | 647 | 531 | 353 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 16 | 0 | 456 | 420 | 225 |
| Övriga skulder | 1 | 5 | 2 | 1 | 167 | 111 | 127 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 25 | 25 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 210 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 515 | 1 542 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen minskade under året till följd av lägre debiteringsgrad och färre fakturerade konsultuppdrag jämfört med föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsförändringen beror på min minskade aktivitet i företaget på grund av att jag har tagit anställning i ett annat bolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsförändringen beror på min minskade aktivitet i företaget på grund av att jag har tagit anställning i ett annat bolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inteäffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- STATIONSGATAN 21 B, 195 42 MÄRSTA
- Registrerat
- 2019-03-22
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom området för interaktionsdesign, systemutveckling och informationsteknik och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 392-2903
- The Clever Company AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-08
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom området för interaktionsdesign, systemutveckling och informationsteknik och därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.