Start › Stockholms län › Stockholm
Deuxbag Ventures AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 700 | 580 | 878 | 91 | 160 | 232 | 96 |
| Nettoomsättning | 700 | 580 | 878 | 91 | 160 | 232 | 96 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 344 | 190 | 444 | 60 | 209 | 232 | 20 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 68 | 105 | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 12 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 344 | 151 | 123 | 48 | 141 | 127 | 20 |
| Personalkostnader | 0 | 39 | 322 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 357 | 390 | 433 | 31 | −49 | 0 | 75 |
| Finansiella poster | −1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 355 | 391 | 434 | 30 | −49 | 0 | 75 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 18 | 1 | −19 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 18 | 1 | −19 |
| Resultat före skatt | 355 | 391 | 434 | 30 | −31 | 1 | 56 |
| Skatt på årets resultat | 73 | 80 | 90 | 0 | 0 | 1 | 12 |
| Årets resultat | 282 | 311 | 344 | 30 | −31 | 0 | 44 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 175 | 954 | 734 | 107 | 70 | 156 | 145 |
| Anläggningstillgångar | 873 | 200 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 873 | 200 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 17 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 357 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 500 | 200 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 301 | 754 | 734 | 107 | 70 | 156 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 0 | 66 | 15 | 13 | 12 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 50 | 0 | 7 | – | – |
| Övriga fordringar | 17 | 0 | 16 | 15 | 5 | 12 | – |
| Kassa och bank | 284 | 753 | 668 | 92 | 57 | 144 | 145 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 175 | 954 | 734 | 107 | 70 | 156 | 145 |
| Eget kapital | 1 030 | 748 | 437 | 93 | 63 | 94 | 94 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 980 | 698 | 387 | 43 | 13 | 44 | 44 |
| Balanserat resultat | 698 | 387 | 43 | 13 | 44 | 44 | 0 |
| Årets resultat | 282 | 311 | 344 | 30 | −31 | 0 | 44 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 18 | 19 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 18 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 144 | 205 | 297 | 13 | 6 | 44 | 31 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 69 | 78 | – | 0 | 13 | 12 |
| Övriga skulder | 144 | 136 | 218 | 13 | 6 | 31 | 19 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 13 | 44 | 44 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under år 2021 har mycket satsats på att utveckla företagets tjänster vilket lett till ökade kostnader under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Pandemin har hindrat utvecklingen av verksamheten. Trots detta har nettoomsättningen ökat till följd av fokusering på säljinsatser.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under våren 2020 tog bolaget sig an det största konsultationsuppdraget hittills.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 | 0 |
| Årets inköp | 17 | 0 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 200 | 0 |
| Årets inköp | 300 | 200 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 357 | 0 |
| Årets inköp | 357 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559199-5849, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-03-21
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga aktier i juridiska personer, bedriva verksamhetsstöd i form av ledningsfrågor, affärsutveckling, innovera och utveckla prototyper för produkter och tjänster inom IT samt förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 373-2104
- Deuxbag Ventures AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- Wint Annual Accounts Service
Allmänt om verksamheten
Bolaget utvecklar och säljer programvara samt erbjuder konsultation i form av rådgivning kring bolagsstruktur, bolagsbyggande, organisation, m.m. Företaget har sitt säte i Borås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.