Bui Nailsalong & Sushi House AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 811 | 1 511 | 741 | 498 | 21 |
| Nettoomsättning | 3 811 | 1 511 | 741 | 498 | 21 |
| Rörelsekostnader | 2 923 | 1 411 | 667 | 528 | 73 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 247 | 347 | 15 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 34 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 642 | 445 | 258 | 218 | 71 |
| Personalkostnader | 974 | 605 | 394 | 276 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 15 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 887 | 100 | 74 | −30 | −52 |
| Finansiella poster | −9 | −1 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 878 | 100 | 74 | −31 | −52 |
| Bokslutsdispositioner | −282 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −190 | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −92 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 596 | 100 | 74 | −31 | −52 |
| Skatt på årets resultat | 120 | 21 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 476 | 79 | 73 | −31 | −52 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 528 | 447 | 182 | 90 | 56 |
| Anläggningstillgångar | 445 | 135 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 445 | 135 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 445 | 135 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 083 | 312 | 182 | 90 | 56 |
| Varulager m.m. | 88 | 58 | 15 | 14 | 22 |
| Råvaror och förnödenheter | 88 | 58 | 15 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 14 | 22 |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 23 | 25 | 0 | 26 |
| Övriga fordringar | 8 | 0 | 25 | 0 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 24 | 23 | 0 | 0 | 13 |
| Kassa och bank | 963 | 230 | 143 | 76 | 8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 528 | 447 | 182 | 90 | 56 |
| Eget kapital | 682 | 206 | 127 | 42 | −2 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 632 | 156 | 77 | −8 | −52 |
| Balanserat resultat | 156 | 77 | 4 | 23 | 0 |
| Årets resultat | 476 | 79 | 73 | −31 | −52 |
| Obeskattade reserver | 282 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 190 | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 92 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 160 | – | – | 8 | 58 |
| Skulder till kreditinstitut | 160 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 8 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 404 | 241 | 56 | 40 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | 82 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 29 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 102 | 25 | 1 | – | – |
| Övriga skulder | 207 | 160 | 52 | 40 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 26 | 0 | – | – |
| Ställda säkerheter | 340 | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 340 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −8 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 75 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 520 | 150 | 0 |
| Årets inköp | 370 | 150 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 74 | 15 | 0 |
| Årets avskrivningar | 59 | 15 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- MÄSTER OLOFS VÄG 7, 281 44 STOBY
- Registrerat
- 2019-03-19
- Bransch
- Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva nagelvård, fotvård samt behandling av ögonfransar och frisörtjänster, bolaget skall även bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5414-0900
- Nailsalong Bui AB
kontrollerat 2026-10-18
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-06-14
- Senaste annonsen
- 2023-06-14
Annonser per år
| År | 2023 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skåne län, Hässleholms kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver nagelvård, fotvård samt behandling av ögonfransar och frisörtjänster, samt Sushi restaurang. Företaget har sitt säte i Skåne län, Hässleholms kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.