Start › Västra Götalands län › Mölnlycke
Fjellcon AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 434 | 475 | 144 | 219 | 144 | 83 | 313 |
| Nettoomsättning | 434 | 475 | 144 | 219 | 144 | 82 | 313 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 335 | 252 | 14 | 26 | 92 | 77 | 273 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 112 | 59 | 6 | 22 | 5 | −42 | 88 |
| Personalkostnader | 209 | 191 | 5 | 3 | 86 | 117 | 185 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 99 | 224 | 130 | 193 | 51 | 6 | 39 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 99 | 222 | 130 | 193 | 51 | 6 | 39 |
| Resultat före skatt | 99 | 222 | 130 | 193 | 51 | 6 | 39 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 48 | 27 | 40 | 11 | 1 | 9 |
| Årets resultat | 79 | 175 | 103 | 153 | 41 | 5 | 30 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 175 | 328 | 169 | 256 | 148 | 141 | 150 |
| Anläggningstillgångar | 165 | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 165 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 165 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 | 328 | 169 | 256 | 148 | 141 | 150 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 97 | 11 | 48 | 38 | 49 | 26 |
| Kundfordringar | 0 | 97 | 11 | 45 | 38 | 26 | 25 |
| Övriga fordringar | 1 | – | 0 | 3 | 0 | 23 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 8 | 231 | 158 | 208 | 110 | 93 | 124 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 175 | 328 | 169 | 256 | 148 | 141 | 150 |
| Eget kapital | 157 | 228 | 154 | 219 | 126 | 85 | 80 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 107 | 178 | 104 | 169 | 76 | 35 | 30 |
| Balanserat resultat | 28 | 4 | 1 | 16 | 35 | 30 | 0 |
| Årets resultat | 79 | 175 | 103 | 153 | 41 | 5 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 99 | 16 | 38 | 22 | 56 | 69 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 | 4 |
| Skatteskulder | 13 | 27 | 15 | 29 | 11 | 0 | 10 |
| Övriga skulder | 5 | 72 | 1 | 9 | 11 | 55 | 55 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 150 | 100 | 150 | 60 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 100 | 150 | 100 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 76 | 35 | 30 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Jag har sen hösten 2024 övergått helt till att bara jobba med Fjellcon från att tidigare haft en annan anställning och haft Fjellcon vid sidan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
2022 var ett år då jag jobbade lite mer än tänkt. 2023 är mer en rimlig arbetsmängd.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Har under 2022 haft ett större uppdrag vilket gjort att omsättningen ökat. Räknar med att minska under 2023.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Har under året ökat konsultandet något efter ett väldigt lugnt 2020. Förväntar mig en minskning under 2022 igen då jag numer även har ett annat jobb.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Har minskat min insats i företaget och kommer förmodligen minskas ännu mer under 2021. Har istället en annan anställning som min huvudsakliga inkomst och detta företaget blir enbart lite uppdrag vid sidan om.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 177 |
| Årets inköp | 177 |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 |
| Årets avskrivningar | 12 |
Om bolaget
- Adress
- BIBLIOTEKSGATAN 26, 435 30 MÖLNLYCKE
- Registrerat
- 2019-03-11
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, projektledning, organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 5725-9202
- Fjellcon AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-12
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget tillhandahåller konsulttjänster inom IT , projektledning och Management, främst till kunder i och kring Göteborg. Bolaget har sitt säte i Hällingsjö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.