Start › Stockholms län › Stockholm
Three Below Par AB
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 45 | 0 | 275 | 6 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 45 | 0 | 275 | 6 | 0 |
| Rörelsekostnader | 8 | 106 | 52 | 495 | 3 | 1 |
| Handelsvaror | 0 | 103 | 51 | 494 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 3 | 1 | 1 | 3 | 1 |
| Rörelseresultat | −8 | −62 | −52 | −220 | 3 | −1 |
| Finansiella poster | −30 | −2 531 | −7 605 | 2 455 | 17 | 8 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 2 450 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | −6 | 5 | 17 | 8 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 30 | 2 530 | 7 599 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −38 | −2 592 | −7 656 | 2 235 | 20 | 8 |
| Resultat före skatt | −38 | −2 592 | −7 656 | 2 235 | 20 | 8 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 3 | 5 | 0 |
| Årets resultat | −38 | −2 592 | −7 656 | 2 232 | 15 | 8 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 264 | 327 | 2 633 | 3 118 | 922 | 1 702 |
| Anläggningstillgångar | 951 | 151 | 1 718 | 47 | 47 | 47 |
| Materiella anläggningstillgångar | 150 | 150 | – | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 150 | 150 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 801 | 1 | 1 718 | 47 | 47 | 47 |
| Andelar i koncernföretag | 1 | 1 | 1 718 | 22 | 22 | 22 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 25 | 25 | 25 |
| Fordringar hos koncernföretag | 800 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 313 | 176 | 915 | 3 071 | 875 | 1 655 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 103 | 154 | 384 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 140 | 507 | 2 878 | 333 | 1 468 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 507 | 228 | 58 | 368 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 2 650 | 270 | 1 100 |
| Övriga fordringar | 0 | 140 | 0 | 0 | 6 | 0 |
| Kassa och bank | 313 | 36 | 305 | 39 | 157 | 188 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 264 | 327 | 2 633 | 3 118 | 922 | 1 702 |
| Eget kapital | 113 | 151 | 2 443 | 2 299 | 67 | 52 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 63 | 101 | 2 393 | 2 249 | 17 | 2 |
| Balanserat resultat | 101 | 2 693 | 10 149 | 17 | 2 | −5 |
| Årets resultat | −38 | −2 592 | −7 656 | 2 232 | 15 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 1 151 | 176 | 190 | 818 | 855 | 1 650 |
| Skulder till koncernföretag | 983 | 11 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 3 | 5 | 0 |
| Övriga skulder | 166 | 165 | 190 | 815 | 850 | 1 650 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 17 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 300 | 7 800 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Dotterbolaget Casa TornBodd AB har trätt i frivillig likvidation.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
100% av aktierna i Casa TornBodd AB, 559192-2447, har förvärvats. Dessutom har ytterligare 28% av aktierna i Cereza Plegar AB förvärvats.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 715 | 8 685 | 9 317 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Årets inköp | 30 | 222 | 1 470 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 495 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 8 714 | 8 684 | 7 599 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 30 | 2 530 | 7 599 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 1 445 | 0 | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 800 | 0 |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2026-06-30 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 150 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- REHNSGATAN 24 LGH 1503, 113 57 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-03-08
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt och genom dotter- och intressebolag bedriva förvaltning av fastigheter, lägenheter och värdepapper, inköp och försäljning av konst och antikviteter, administrativa tjänster och ekonomiska konsultationer samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 790-1390
- Three Below Zero AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-17
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget som har sitt säte i Stockholm äger och förvaltar samtliga aktier i dotterföretagen Alba 2 AB, 559247-4059, Casa TornBodd AB, 559192-2447, och Suecolombianos S.L. Bolaget bedriver därutöver handel med värdepapper, vars omfattning varierar mellan räkenskapsåren. Under räkenskapsåret har bolaget ändrat firma från Three Below Zero AB till Three Below Par AB. Bolaget har även ändrat räkenskapsår till att omfatta perioden 1 juli - 30 juni. Det aktuella omläggningsåret omfattar sex månader.
Väsentliga händelser
Bolaget har genom ett koncerninternt förvärv övertagit samtliga aktier i det spanska bolaget Suecolombianos S.L. från Casa TornBodd AB. Casa TornBodd AB har trätt i frivillig likvidation.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Alba 2 AB
Visa källuppgift
Bolaget som har sitt säte i Stockholm äger och förvaltar samtliga aktier i dotterföretagen Alba 2 AB, 559247-4059, Casa TornBodd AB, 559192-2447, och Suecolombianos S.L. Bolaget bedriver därutöver handel med värdepapper, vars omfattning varierar mellan räkenskapsåren. Under räkenskapsåret har
-
Casa TornBodd AB
Visa källuppgift
Bolaget som har sitt säte i Stockholm äger och förvaltar samtliga aktier i dotterföretagen Alba 2 AB, 559247-4059, Casa TornBodd AB, 559192-2447, och Suecolombianos S.L. Bolaget bedriver därutöver handel med värdepapper, vars omfattning varierar mellan räkenskapsåren. Under räkenskapsåret har bolaget ändrat firma från Thre
-
Alba 2 AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, äger och förvaltar samtliga aktier i dotterföretagen Alba 2 AB, 559247-4059, och CasaTornbodd AB, 559192-2447. Bolaget bedriver även handel med värdepapper. Verksamhetens omfattning varierar mellan åren. Under året har bolaget bytt firma från Whitchbut AB
-
CasaTornbodd AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, äger och förvaltar samtliga aktier i dotterföretagen Alba 2 AB, 559247-4059, och CasaTornbodd AB, 559192-2447. Bolaget bedriver även handel med värdepapper. Verksamhetens omfattning varierar mellan åren. Under året har bolaget bytt firma från Whitchbut AB till nuvarande firma.
-
Cereza Plegar AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Stockholm, äger och förvaltar 70% av aktierna i dotterbolaget Cereza Plegar AB, 559247-4059. Dessutom ägs 50% av aktierna i BolagsBostäder Sthlm AB, 559192-2439. Bolaget bedriver även handel med värdepapper. Omfattningen varierar mellan åren.
Visa fler relationer
-
Cereza Plegar AB
Visa källuppgift
Företaget med säte i Tranås, äger och förvaltar 70% av aktierna i dotterbolaget Cereza Plegar AB, 559247-4059. Dessutom ägs 50% av aktierna i BolagsBostäder Sthlm AB, 559192-2439.