Start › Jämtlands län › Östersund
Norrlandsbär AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 628 | 6 400 | 2 782 |
| Nettoomsättning | 6 235 | 6 176 | 2 782 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 161 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 233 | 224 | – |
| Rörelsekostnader | 6 579 | 6 333 | 2 712 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 787 | 4 656 | 2 079 |
| Övriga externa kostnader | 2 319 | 1 206 | 475 |
| Personalkostnader | 377 | 403 | 133 |
| Av- och nedskrivningar | 96 | 67 | 26 |
| Rörelseresultat | 49 | 67 | 69 |
| Finansiella poster | −13 | 0 | −15 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 0 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 36 | 67 | 54 |
| Bokslutsdispositioner | 15 | 0 | −15 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 15 | 0 | −15 |
| Resultat före skatt | 51 | 67 | 39 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 15 | 12 |
| Årets resultat | 39 | 52 | 28 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 200 | 633 | 166 |
| Anläggningstillgångar | 764 | 241 | 104 |
| Materiella anläggningstillgångar | 764 | 241 | 104 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 148 | 167 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 616 | 74 | 104 |
| Omsättningstillgångar | 435 | 392 | 62 |
| Varulager m.m. | 161 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 161 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 143 | 30 |
| Kundfordringar | 52 | 28 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 18 | 30 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 96 | – |
| Kassa och bank | 223 | 249 | 32 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 200 | 633 | 166 |
| Eget kapital | 168 | 129 | 78 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 118 | 79 | 28 |
| Överkursfond | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 79 | 28 | 0 |
| Årets resultat | 39 | 52 | 28 |
| Obeskattade reserver | 0 | 15 | 15 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 15 | 15 |
| Långfristiga skulder | 523 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 523 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 509 | 488 | 73 |
| Leverantörsskulder | 31 | 100 | – |
| Skatteskulder | 21 | 27 | 12 |
| Övriga skulder | 456 | 362 | 44 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 17 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 |
| Medel att disponera | 118 | 79 | 28 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 954 | 334 | 130 | 0 |
| Årets inköp | 620 | 204 | 130 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 208 | 93 | 19 | – |
| Årets avskrivningar | 115 | 74 | 26 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −19 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Köpmangatan 22, 831 30 ÖSTERSUND
- Registrerat
- 2019-02-27
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva inköp, försäljning och förmedling av bär och frukt samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-03-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
@f Företaget med säte i Bräcke registrerades år 2019 och bedriver sedan dess handel med jordgubbsförsäljning samt uthyrning av ställplatser/garage. Försäljningen sker till detaljister, genom återförsäljare och genom egen försäljning. Verksamheten med ställplatser drivs i hyrd fastighet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.