Start › Stockholms län › Stockholm
Jatroman AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 21 | 75 | 140 | 163 | 447 | 261 |
| Nettoomsättning | 21 | 75 | 140 | 163 | 447 | 261 |
| Rörelsekostnader | 34 | 52 | 46 | 54 | 104 | 55 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 43 | 36 | 31 | 34 | 34 |
| Personalkostnader | 6 | 10 | 11 | 23 | 70 | 20 |
| Rörelseresultat | −13 | 23 | 93 | 109 | 344 | 206 |
| Finansiella poster | 2 | 7 | 8 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 7 | 8 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | 30 | 101 | 109 | 342 | 206 |
| Bokslutsdispositioner | 64 | −8 | −27 | −28 | −86 | −52 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 64 | −8 | −27 | −28 | −86 | −52 |
| Resultat före skatt | 53 | 22 | 74 | 81 | 256 | 154 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 6 | 17 | 18 | 53 | 34 |
| Årets resultat | 40 | 16 | 57 | 63 | 203 | 120 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 022 | 1 042 | 1 031 | 946 | 898 | 592 |
| Anläggningstillgångar | 520 | 520 | 520 | 320 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 520 | 520 | 520 | 320 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 520 | 520 | 520 | 320 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 502 | 522 | 511 | 626 | 898 | 592 |
| Kortfristiga fordringar | 103 | 104 | 102 | 148 | 61 | 24 |
| Kundfordringar | 0 | 19 | 0 | 34 | – | – |
| Övriga fordringar | 103 | 85 | 102 | 113 | 44 | 24 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 18 | 0 |
| Kassa och bank | 399 | 418 | 410 | 479 | 837 | 568 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 022 | 1 042 | 1 031 | 946 | 898 | 592 |
| Eget kapital | 750 | 710 | 694 | 637 | 574 | 371 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 700 | 660 | 644 | 587 | 524 | 321 |
| Balanserat resultat | 660 | 644 | 587 | 524 | 321 | 200 |
| Årets resultat | 40 | 16 | 57 | 63 | 203 | 120 |
| Obeskattade reserver | 221 | 285 | 277 | 250 | 222 | 136 |
| Periodiseringsfonder | 221 | 285 | 277 | 250 | 222 | 136 |
| Långfristiga skulder | 33 | 18 | 17 | 22 | 77 | 23 |
| Övriga skulder | 33 | 18 | 17 | 22 | 77 | 23 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 28 | 44 | 37 | 25 | 62 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 16 |
| Övriga skulder | 1 | 10 | 27 | 21 | 11 | 34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 18 | 17 | 16 | 13 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 587 | 524 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Lägre beläggning av vård- och utbildningstjänster under året har medfört att nettoomsättningen minskade med 72% jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Lägre efterfrågan på vård- och utbildningstjänster under året medförde att nettoomsättningen minskade med 46% jämfört med föregående år.[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen minskade under året med 64% jämfört med föregående år. Medan verksamheten i Sverige ökade något minskade intäkterna i stor omfattning ifrån EU-området, huvudsakligen som ett resultat av att tjänsterna dit lämnats direkt via video-länk istället för, som tidigare, med fysisk närvaro.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Årets förhöjda arbetsbeläggning avspeglas i nettoomsättningen som ökade med drygt 70% jämfört med året innan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- ROBERT ALMSTRÖMSGATAN 3 LGH 1104, 113 36 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-02-22
- Bransch
- Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom hälso- och sjukvårdssektorn. Verksamheten innefattar vårdarbete samt fort- och utbildningsaktiviteter. Verksamhet kan bedrivas såväl i Sverige som utomlands.
Bankgironummer
- 5347-8459
- Jatroman AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-13
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
7:e VERKSAMHETSÅRET. Företaget erbjuder tjänster inom hälso- och sjukvårdssektorn såsom vårdarbete, utbildnings- och symposiumaktiviteter, både i Sverige och utomlands. Verksamheten drivs av styrelseledamoten ensam utan anställda. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.