Schoolcraft Photography AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 561 | 1 466 | 928 | 1 171 | 1 003 | 1 115 | 1 226 |
| Nettoomsättning | 561 | 1 466 | 928 | 1 171 | 1 002 | 1 022 | 1 224 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 1 | 93 | 2 |
| Rörelsekostnader | 891 | 995 | 1 025 | 952 | 573 | 507 | 601 |
| Övriga externa kostnader | 192 | 286 | 323 | 234 | 168 | 176 | 268 |
| Personalkostnader | 652 | 666 | 647 | 691 | 370 | 309 | 330 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 41 | 39 | 21 | 18 | 18 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 8 | 2 | 15 | 6 | 17 | 4 | 3 |
| Rörelseresultat | −330 | 471 | −97 | 219 | 430 | 608 | 626 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 1 | −20 | −1 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −19 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −329 | 472 | −96 | 199 | 429 | 607 | 625 |
| Bokslutsdispositioner | 152 | 0 | 150 | – | 0 | −152 | −150 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 152 | 0 | 150 | – | 0 | −152 | −150 |
| Resultat före skatt | −177 | 472 | 54 | 199 | 429 | 455 | 475 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 98 | 13 | 48 | 90 | 98 | 102 |
| Årets resultat | −177 | 375 | 41 | 151 | 339 | 358 | 374 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 725 | 1 352 | 981 | 1 314 | 1 363 | 1 261 | 732 |
| Anläggningstillgångar | 497 | 457 | 468 | 249 | 83 | 71 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | 56 | 97 | 58 | 53 | 71 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 17 | 56 | 97 | 58 | 53 | 71 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 481 | 401 | 371 | 191 | 30 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 481 | 401 | 371 | 191 | 30 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 227 | 894 | 513 | 1 065 | 1 280 | 1 190 | 732 |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 22 | 148 | 176 | 0 | 304 | 329 |
| Kundfordringar | 53 | – | 0 | 62 | 0 | 246 | 329 |
| Övriga fordringar | 10 | 22 | 148 | 114 | 0 | 58 | – |
| Kassa och bank | 164 | 872 | 365 | 889 | 1 280 | 887 | 403 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 725 | 1 352 | 981 | 1 314 | 1 363 | 1 261 | 732 |
| Eget kapital | 655 | 1 036 | 761 | 911 | 944 | 781 | 424 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 605 | 986 | 711 | 861 | 894 | 731 | 374 |
| Balanserat resultat | 782 | 598 | 671 | 710 | 554 | 374 | – |
| Årets resultat | −177 | 375 | 41 | 151 | 339 | 358 | 374 |
| Obeskattade reserver | 0 | 152 | 152 | 302 | 302 | 302 | 150 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 152 | 302 | 302 | 302 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 70 | 164 | 67 | 102 | 117 | 178 | 159 |
| Leverantörsskulder | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 3 | – | 0 | 48 | 47 | 116 | 64 |
| Övriga skulder | 54 | 153 | 57 | 48 | 69 | 62 | 93 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | – | – | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 30 | 30 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | 30 | 30 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 204 | – | 190 | 184 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 861 | 894 | 731 | 374 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med över 30 procent jämfört med föregående år. Minskningen förklaras främst av att bolaget under året har verkat i en utmanande marknadssituation, till följd av förändringar i verksamheten samt en minskning av större uppdrag från bolagets största kund. Marknaden för media och kommunikation är under kontinuerlig förändring. Bolaget fortsätter därför att aktivt söka nya projekt och affärsmöjligheter tillsammans med nya kunder inför kommande år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med över 30 % jämfört med föregående år. Denna ökning förklaras främst av en fortsatt positiv utveckling i verksamheten, där bolaget under året har fått flera nya kunder samt utökat samarbetet med befintliga kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av Corona-pandemin har gett negativa effekter på företagets resultat på nya året, men kan i dagsläget inte kan bedöma omfattningen av dessa. Styrelsen följer aktivt utvecklingen, samt vidtar löpande åtgärder för att begränsa de negativa effekterna. Bolaget har i nuläget en god soliditet och en stabil kassalikviditet. Styrelsen bedömmer att de väsentliga osäkerhetsfaktorer som är kopplade till Corona-pandemin inte bedöms vara av sådan karaktär och omfattning att bolagets förmåga att fortsätta sin verksamhet påverkas inom överskådlig framtid. Bolaget har låga fasta kostnader.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 481 | 401 | 371 | 371 | 191 | 191 | 30 |
| Årets inköp | 80 | 30 | – | 180 | – | 161 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 193 | 193 | 193 | 193 | 115 | 115 | 89 | 89 | 89 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 78 | – | 26 | – | 89 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 176 | 136 | – | 96 | – | 57 | 35 | 18 | – |
| Årets avskrivningar | 40 | 41 | – | – | – | 21 | 18 | 18 | – |
Om bolaget
- Adress
- JAKOB NILSGATAN 10, 211 21 MALMÖ
- Registrerat
- 2019-02-22
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva uppdragsfotografering samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 198-8799
- SCHOOLCRAFT PHOTOGRAPHY AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-17
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver sin verksamhet inom fotografering och erbjuder tjänster relaterade till bildproduktion. Företaget har sitt säte i Malmö
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.