Start › Dalarnas län › Falun
HACE Allservice AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 65 | 397 | 230 | 538 | 371 | 21 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 24 | 21 | 28 | 31 | 21 | 10 |
| Personalkostnader | 41 | 373 | 209 | 510 | 340 | – | – |
| Rörelseresultat | −65 | −397 | −230 | −538 | −371 | −21 | −10 |
| Finansiella poster | 0 | −51 | −50 | 99 | 0 | 200 | 2 297 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 100 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 200 | 2 300 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −64 | −448 | −281 | −439 | −371 | 179 | 2 287 |
| Resultat före skatt | −64 | −448 | −281 | −439 | −371 | 179 | 2 287 |
| Årets resultat | −64 | −448 | −281 | −439 | −371 | 179 | 2 287 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 43 | 134 | 782 | 1 352 | 1 838 | 2 347 | 2 395 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 50 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 50 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 100 | 100 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 50 | 100 | 100 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 43 | 134 | 732 | 1 252 | 1 738 | 2 247 | 2 295 |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 38 | 6 | 6 | 7 | 6 | 251 |
| Fordringar hos intresseföretag | 35 | – | – | – | – | 0 | 250 |
| Övriga fordringar | 8 | 38 | 6 | 6 | 7 | 6 | 1 |
| Kassa och bank | 0 | 95 | 727 | 1 245 | 1 732 | 2 241 | 2 044 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 43 | 134 | 782 | 1 352 | 1 838 | 2 347 | 2 395 |
| Eget kapital | 43 | 38 | 686 | 1 161 | 1 785 | 2 339 | 2 337 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −7 | −12 | 636 | 1 111 | 1 735 | 2 289 | 2 287 |
| Balanserat resultat | 58 | 436 | 916 | 1 550 | 2 106 | 2 110 | 0 |
| Årets resultat | −64 | −448 | −281 | −439 | −371 | 179 | 2 287 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 96 | 97 | 190 | 53 | 8 | 58 |
| Övriga skulder | 0 | 86 | 87 | 180 | 45 | 3 | 53 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 10 | 10 | 10 | 8 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 200 | 195 | 185 | 183 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 200 | 195 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 735 | 2 289 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 70 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 |
| Årets inköp | – | 100 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 100 | 50 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 50 | 50 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2019-02-21
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet och personaluthyrning inom byggnadsbranschen. Bolaget ska därutöver äga och förvalta andelar i intressebolag.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Tyresö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Leibnitzia AB, 559543-8804 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-06-09. Företaget har sitt säte i Tyresö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 7 kB | Öppna |
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 8 kB | Öppna |
| 2022 | 7 kB | Öppna |
| 2021 | 239 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Leibnitzia AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Leibnitzia AB, 559543-8804 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-06-09. Företaget har sitt säte i Tyresö .