Start › Stockholms län › Vällingby
Cuva Technologies AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 84 | 1 855 | 1 716 | 962 | 269 | 0 |
| Nettoomsättning | 84 | 1 855 | 1 716 | 962 | 269 | 0 |
| Rörelsekostnader | 758 | 1 711 | 1 491 | 891 | 53 | 1 |
| Råvaror och förnödenheter | 302 | 214 | 46 | 22 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 392 | 1 100 | 1 052 | 694 | 50 | 1 |
| Personalkostnader | 64 | 397 | 393 | 175 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −674 | 144 | 225 | 71 | 216 | −1 |
| Finansiella poster | −32 | −27 | −7 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 32 | 30 | 7 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −706 | 116 | 218 | 71 | 216 | −1 |
| Resultat före skatt | −706 | 116 | 218 | 71 | 216 | −1 |
| Skatt på årets resultat | – | 30 | 47 | 15 | 47 | 0 |
| Årets resultat | −706 | 87 | 171 | 57 | 169 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 270 | 583 | 570 | 313 | 328 | 49 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 170 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 170 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 170 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 270 | 413 | 570 | 313 | 328 | 49 |
| Kortfristiga fordringar | 215 | 333 | 198 | 120 | 300 | 0 |
| Kundfordringar | – | 0 | 198 | 0 | 151 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 165 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 50 | 15 | 0 | 0 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 318 | 0 | 120 | 148 | 0 |
| Kassa och bank | 55 | 80 | 372 | 194 | 28 | 49 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 270 | 583 | 570 | 313 | 328 | 49 |
| Eget kapital | −387 | 137 | 221 | 111 | 218 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −437 | 87 | 171 | 61 | 168 | −1 |
| Balanserat resultat | 269 | 0 | 0 | 4 | −1 | 0 |
| Årets resultat | −706 | 87 | 171 | 57 | 169 | −1 |
| Långfristiga skulder | 495 | 225 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 495 | 225 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 161 | 222 | 349 | 203 | 110 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 5 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 83 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −16 | 17 | 61 | 47 | 0 |
| Övriga skulder | 66 | 237 | 332 | 141 | 58 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 171 | 61 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 171 | 61 | 168 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 182 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under räkenskapsåret 2025 har bolaget i väsentlig utsträckning reducerat sina räntebärande skulder.Bolagets verksamhet i Sverige har under 2025 finansierats av systerbolag i USA och Förenade Arabemiraten. Dennafinansiering bedöms fortsätta under 2026 till dess att den svenska verksamheten uppnår lönsamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom bolagets huvudman i större utsträckning tagit konsultuppdrag genom bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då huvudman varit mer aktiv som konsult genom bolaget under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Föregående räkenskapsår var bolagets första och i och med det hade man inte kommit igång med verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 170 |
| Årets inköp | 170 |
Om bolaget
- Adress
- RÅCKSTA GÅRDSVÄG 19 LGH 2105, 162 73 VÄLLINGBY
- Registrerat
- 2019-02-13
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget Utvecklar programvaror och produkter inom tjänstesektorn samt bedriva konsulttjänster inom IT och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall investera i bolag, fastigheter, fordon samt värdepapper.
Bankgironummer
- 525-7464
- HealthX Technologies AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-04
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget utvecklar programvaror och produkter inom tjänstesektorn samt bedriva konsulttjänster inom IT och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall investera i bolag, fastigheter, fordon samt värdepapper.Bolaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Bolagets förlust är huvudsakligen hänförlig till en strategisk omställning från mjukvarukonsultverksamhet till verksamhet med fokus på artificiell intelligens. Under denna period har betydande resurser lagts på utvecklingen av bolagets AI- produkt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.