Start › Stockholms län › Stockholm
HACE AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 231 | 552 | – | 0 | 776 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 231 | 552 | – | 0 | 776 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 9 | 10 | 11 | 68 | 5 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 9 | 10 | 11 | 68 | 5 | 0 |
| Rörelseresultat | 222 | 543 | −10 | −11 | 708 | −5 | 0 |
| Finansiella poster | 3 | 24 | −2 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 24 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 225 | 567 | −13 | −11 | 708 | −5 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −58 | −143 | 5 | 6 | −176 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −58 | −143 | 5 | 6 | −176 | – | – |
| Resultat före skatt | 167 | 424 | −8 | −4 | 533 | −5 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 36 | 88 | – | 0 | 109 | – | – |
| Årets resultat | 131 | 336 | −8 | −4 | 424 | −5 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 763 | 1 188 | 621 | 742 | 752 | 44 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 763 | 1 188 | 621 | 742 | 752 | 44 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 761 | 1 188 | 621 | 742 | 752 | 44 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 763 | 1 188 | 621 | 742 | 752 | 44 | 50 |
| Eget kapital | 274 | 792 | 456 | 464 | 468 | 44 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 224 | 742 | 406 | 414 | 418 | −6 | 0 |
| Balanserat resultat | 92 | 406 | 414 | 418 | −6 | 0 | – |
| Årets resultat | 131 | 336 | −8 | −4 | 424 | −5 | 0 |
| Obeskattade reserver | 365 | 308 | 165 | 169 | 176 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 365 | 308 | 165 | 169 | 176 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 124 | 88 | 0 | 109 | 109 | – | – |
| Skatteskulder | 124 | 88 | 0 | 109 | 109 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 650 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 414 | 418 | −6 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- TEGNÉRGATAN 5, 111 40 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-02-11
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva forskning och utveckling av screening, diagnostiska metoder, riskmodeller och terapier för cancer, försäljning av produkter och tjänster inom dessa områden samt förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verskamhet inom forskning och utveckling av screening, diagnostiska metoder, riskmodeller och terapier för cancer, försäljning av produkter och tjänster inom dessa områden samt förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.