Start › Stockholms län › Täby
GerTrygghet Bygg Städ & Fastighetscervice AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 890 | 3 330 | 5 382 | 5 033 | 4 026 | 2 500 | 2 100 |
| Nettoomsättning | 2 890 | 3 330 | 5 382 | 5 033 | 3 998 | 2 478 | 2 100 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 28 | 22 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 253 | 3 059 | 4 975 | 4 572 | 3 031 | 2 309 | 1 513 |
| Råvaror och förnödenheter | 146 | 371 | 75 | 155 | 20 | 105 | – |
| Handelsvaror | – | – | 942 | 486 | 451 | 245 | 51 |
| Övriga externa kostnader | 341 | 643 | 1 097 | 1 425 | 686 | 603 | 224 |
| Personalkostnader | 1 766 | 2 044 | 2 861 | 2 506 | 1 874 | 1 356 | 1 238 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 637 | 271 | 407 | 461 | 996 | 191 | 587 |
| Finansiella poster | 211 | 2 | −1 | −2 | −4 | −1 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 210 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 3 | 2 | 4 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 848 | 274 | 406 | 459 | 992 | 190 | 587 |
| Resultat före skatt | 848 | 274 | 406 | 459 | 992 | 190 | 587 |
| Skatt på årets resultat | 132 | 61 | 177 | −2 | 204 | 42 | 126 |
| Årets resultat | 715 | 212 | 229 | 462 | 787 | 148 | 461 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 330 | 754 | 801 | 1 394 | 1 518 | 710 | 1 148 |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 25 | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 305 | 729 | 776 | 1 394 | 1 518 | 710 | 1 148 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 19 | 3 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | – | 0 | 19 | 3 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 778 | 448 | 344 | 647 | 410 | 438 | 506 |
| Kundfordringar | 364 | 212 | 264 | 622 | 295 | 418 | 467 |
| Fordringar hos koncernföretag | 211 | 40 | – | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 199 | 147 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 30 | 41 | 0 | 107 | −1 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 19 | 40 | 26 | 7 | 20 | 39 |
| Kassa och bank | 527 | 280 | 413 | 743 | 1 108 | 272 | 642 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 330 | 754 | 801 | 1 394 | 1 518 | 710 | 1 148 |
| Eget kapital | 1 017 | 511 | 299 | 1 150 | 969 | 359 | 511 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 967 | 461 | 249 | 1 100 | 919 | 309 | 461 |
| Balanserat resultat | 252 | 249 | 20 | 638 | 132 | 161 | – |
| Årets resultat | 715 | 212 | 229 | 462 | 787 | 148 | 461 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | −9 | – | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | −9 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 313 | 242 | 502 | 253 | 549 | 352 | 637 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 19 | 19 | – | 0 | 2 |
| Leverantörsskulder | 30 | 19 | 165 | 59 | 0 | 1 | – |
| Skatteskulder | 44 | – | −118 | −32 | 120 | 152 | 118 |
| Övriga skulder | 234 | 152 | 330 | −72 | 272 | 16 | 280 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 | 71 | 105 | 279 | 157 | 183 | 238 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | – | 500 | 381 | 177 | 447 |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 100 | 919 | 309 | 461 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 100 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att företaget har påbörjat flera nya projekt
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 25 | – |
Om bolaget
- Adress
- UNGDOMSVÄGEN 19, 183 65 TÄBY
- Registrerat
- 2019-02-06
- Bransch
- Lokalvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom måleriarbeten, byggnadssnickeriarbeten, lokalvård, byggande av bostadshus och andra byggnader, takarbete drämed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 865-5334
- GerTrygghet Bygg Städ &
kontrollerat 2026-10-17
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-08
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-09-29
- Senaste annonsen
- 2023-09-29
Annonser per år
| År | 2023 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företags säte är Stockholms län, Sundbyberg kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-26
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva verksamhet inom måleriarbeten, byggnadssnickeriarbeten, lokalvård, byggande av bostadshus och andra byggnader, takarbete därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 49 kB | Öppna |
| 2024 | 51 kB | Öppna |
| 2023 | 241 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 239 kB | Öppna |
| 2020 | 240 kB | Öppna |
| 2019 | 238 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
GerTrygghet Norr AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=GerTrygghet Norr AB; Organisationsnummer=559193-7288; ForetagetsSate=Stockholms län, Täby kommun; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
GerTrygghet Norr AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=GerTrygghet Norr AB; Organisationsnummer=559193-7288; ForetagetsSate=Stockholms län, Täby kommun; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1