Start › Stockholms län › Järfalla
Esenbay Consulting AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 142 | 2 158 | 2 005 | 1 778 | 1 902 | 1 573 | 1 370 |
| Nettoomsättning | 2 050 | 2 143 | 2 005 | 1 778 | 1 902 | 1 573 | 1 370 |
| Övriga rörelseintäkter | 92 | 15 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 609 | 1 752 | 1 377 | 1 209 | 1 262 | 767 | 692 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 56 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 563 | 423 | 424 | 272 | 345 | 52 | 75 |
| Personalkostnader | 884 | 1 166 | 867 | 795 | 842 | 715 | 618 |
| Av- och nedskrivningar | 163 | 163 | 86 | 86 | 76 | – | – |
| Rörelseresultat | 533 | 406 | 628 | 569 | 640 | 806 | 678 |
| Finansiella poster | −18 | 102 | −22 | −323 | −3 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 19 | −100 | 22 | 323 | 3 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 515 | 508 | 607 | 247 | 636 | 806 | 678 |
| Resultat före skatt | 515 | 508 | 607 | 247 | 636 | 806 | 678 |
| Skatt på årets resultat | 106 | 105 | 125 | 57 | 130 | 177 | 149 |
| Årets resultat | 409 | 403 | 482 | 189 | 507 | 629 | 529 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 460 | 1 912 | 1 407 | 1 434 | 1 895 | 1 570 | 685 |
| Anläggningstillgångar | 1 004 | 1 166 | 1 329 | 1 414 | 1 436 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 004 | 1 166 | 1 329 | 1 414 | 1 436 | – | – |
| Byggnader och mark | 994 | 1 146 | 1 299 | 1 374 | 1 436 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 10 | 20 | 30 | 40 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 457 | 746 | 78 | 20 | 459 | 1 570 | 685 |
| Kortfristiga fordringar | 266 | 41 | −6 | 20 | 409 | 33 | 6 |
| Övriga fordringar | 95 | 10 | −15 | 20 | 394 | 33 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 171 | 31 | 9 | 0 | 15 | – | – |
| Kassa och bank | 1 191 | 705 | 85 | 0 | 50 | 1 537 | 679 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 460 | 1 912 | 1 407 | 1 434 | 1 895 | 1 570 | 685 |
| Eget kapital | 1 721 | 1 311 | 1 222 | 1 032 | 837 | 1 207 | 529 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 671 | 1 261 | 1 172 | 982 | 787 | 1 157 | 529 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 261 | 858 | 990 | 793 | 1 148 | 529 | 0 |
| Årets resultat | 409 | 403 | 482 | 189 | 507 | 629 | 529 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 176 | 758 | – | – |
| Checkräkningskredit | – | – | 0 | 176 | 758 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 740 | 601 | 186 | 226 | 300 | 363 | 156 |
| Förskott från kunder | 23 | 66 | 55 | 55 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 15 | 0 | 13 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 244 | 71 | 7 | 50 | 215 | 326 | 149 |
| Övriga skulder | 0 | 15 | 19 | 20 | −8 | 35 | 39 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 453 | 434 | 105 | 88 | 85 | 1 | −32 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 400 | 0 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 400 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 787 | – | 529 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | −13 | 8 | 6 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 526 | 1 526 | 1 526 | 1 526 | 1 511 | 1 511 |
| Årets inköp | – | – | – | 14 | 1 511 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 532 | 379 | 227 | 151 | 76 | – |
| Årets avskrivningar | 153 | 153 | 76 | 76 | 76 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | – | – | – | – | −76 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Årets inköp | – | – | – | 50 |
| Ackumulerade avskrivningar | 40 | 30 | 20 | 10 |
| Årets avskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 |
Om bolaget
- Adress
- MAJORSVÄGEN 20 B, 177 47 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2019-01-31
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom IT hårdvara
Bankgironummer
- 5344-0194
- Esenbay Consulting AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess Konsultverksamhet inom IT hårdvara
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.