Start › Örebro län › Örebro
Wic.con Invest AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 75 | 114 | 36 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 75 | 114 | 36 | 9 |
| Rörelseresultat | −75 | −114 | −36 | −9 |
| Finansiella poster | 1 544 | 1 372 | 5 258 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 871 | 1 757 | 958 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 104 | 67 | −1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 31 | 52 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 468 | 1 258 | 5 222 | −9 |
| Resultat före skatt | 1 468 | 1 258 | 5 222 | −9 |
| Årets resultat | 1 468 | 1 258 | 5 222 | −9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 385 | 9 468 | 8 893 | 2 906 |
| Anläggningstillgångar | 8 270 | 7 459 | 6 102 | 2 879 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 270 | 7 459 | 6 102 | 2 879 |
| Andelar i koncernföretag | 4 818 | 3 514 | 0 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | 3 032 | 3 125 | 6 102 | 2 829 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 420 | 820 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 115 | 2 009 | 2 791 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 1 110 | 1 998 | 2 766 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 735 | 1 823 | 2 576 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 40 | 40 | – | – |
| Övriga fordringar | 335 | 135 | 190 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 385 | 9 468 | 8 893 | 2 906 |
| Eget kapital | 8 331 | 6 863 | 5 605 | 759 |
| Bundet eget kapital | 57 | 57 | 57 | 57 |
| Aktiekapital | 57 | 57 | 57 | 57 |
| Fritt eget kapital | 8 274 | 6 806 | 5 548 | 702 |
| Överkursfond | 125 | 125 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 681 | 5 423 | 326 | 711 |
| Årets resultat | 1 468 | 1 258 | 5 222 | −9 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 50 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 1 054 | 2 605 | 3 287 | 2 098 |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 3 252 | 2 087 |
| Övriga skulder | 983 | 2 535 | 1 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 70 | 70 | 35 | 10 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Färetagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i dotterbolag och intressebolag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Wic.con Invest AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Wic.con Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Wic.con Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Företagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i dotterbolag och intressebolag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under räkenskapsåret sålt andelarna i helägt dotterbolag Plusiusi Fintech Services AB, 556858-5581.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Wic.con Invest AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Wic.con Invest ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Wic.con Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 032 | 3 525 | 1 768 | 2 829 | 788 |
| Årets inköp | – | 1 757 | 4 514 | 2 041 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 93 | – | 1 241 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 400 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 400 | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 818 | 3 514 | 3 514 | 50 | 50 |
| Årets inköp | 1 304 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 50 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 820 | 820 | 820 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 400 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 400 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ANDERS PETTERS VÄG 55, 702 21 ÖREBRO
- Registrerat
- 2019-01-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga aktier och andelar i rörelsedrivande intresse- och dotterbolag, investeringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Örebro
- Revision
- Ja (2026-06-23)
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Tango AML AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Tango AML AB; Organisationsnummer=559168-6810; ForetagetsSate=Örebro