Carbs Collective AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 384 | 8 681 | 1 258 | 998 | 872 | 1 455 | 933 |
| Nettoomsättning | 2 091 | 2 034 | 202 | 604 | 1 311 | 1 048 | 893 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 43 | −268 | 265 | 0 | −6 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 249 | 6 915 | 791 | 208 | 41 | 408 | 40 |
| Rörelsekostnader | 2 156 | 8 799 | 1 046 | 1 135 | 882 | 1 350 | 915 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 1 004 | 650 | – | – |
| Handelsvaror | 1 847 | 6 331 | 799 | – | – | 651 | 110 |
| Övriga externa kostnader | 227 | 163 | 212 | 126 | 173 | 632 | 780 |
| Personalkostnader | 76 | 2 295 | 35 | 5 | 59 | 67 | 8 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 16 |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 11 | 0 | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseresultat | 228 | −118 | 213 | −136 | −10 | 105 | 18 |
| Finansiella poster | 2 | −3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 230 | −120 | 213 | −136 | −10 | 105 | 18 |
| Bokslutsdispositioner | −33 | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −33 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 197 | −120 | 213 | −136 | −10 | 105 | 18 |
| Skatt på årets resultat | 20 | 0 | 19 | – | 0 | 25 | 6 |
| Årets resultat | 177 | −120 | 195 | −136 | −10 | 80 | 12 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 535 | 11 158 | 591 | 1 084 | 781 | 320 | 219 |
| Anläggningstillgångar | 2 | 66 | 66 | 116 | 131 | 131 | 66 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 66 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 66 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 66 | 66 | 116 | 131 | 131 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 2 | 2 | 2 | – |
| Andelar i intresseföretag | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 64 | 64 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 114 | 129 | 129 | – |
| Omsättningstillgångar | 532 | 11 092 | 525 | 969 | 650 | 189 | 153 |
| Varulager m.m. | 38 | – | 0 | 473 | – | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | 38 | – | 0 | 473 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 267 | 9 175 | 114 | 146 | 103 | 100 | 102 |
| Kundfordringar | 265 | 33 | 58 | 67 | 51 | 59 | 98 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 8 740 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 380 | 56 | 78 | 47 | 40 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 22 | 0 | 1 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 227 | 1 917 | 410 | 350 | 547 | 89 | 51 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 535 | 11 158 | 591 | 1 084 | 781 | 320 | 219 |
| Eget kapital | 247 | 71 | 191 | −3 | 133 | 143 | 63 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 197 | 20 | 141 | −54 | 83 | 92 | 12 |
| Balanserat resultat | 20 | 141 | 83 | 83 | 92 | 12 | – |
| Årets resultat | 177 | −120 | 58 | −136 | −10 | 80 | 12 |
| Obeskattade reserver | 33 | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 33 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 224 | 112 | 133 | 142 | 159 | 137 | 64 |
| Övriga skulder | 224 | 112 | 133 | 142 | 159 | 137 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 30 | 10 975 | 266 | 946 | 489 | 39 | 92 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 714 | 6 | – | – | 0 | 57 |
| Skatteskulder | 1 | 19 | 19 | 0 | 25 | 31 | 6 |
| Övriga skulder | 15 | 2 | 0 | −12 | −9 | 9 | 30 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 25 | 485 | 0 | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 83 | 92 | 12 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under 2024 har produktionen av Nipster fortgått och avslutats. Bolaget har idag flera längre projekt i utveckling.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 2 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-21 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 82 | 82 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 82 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 82 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 16 | 16 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 16 | – |
| Återförda avskrivningar | 16 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- PER WICKENBERGSGATAN 5 LGH 1101, 217 54 MALMÖ
- Registrerat
- 2019-01-21
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Produktionsbolag inom film och TV.
Bankgironummer
- 5154-4211
- Carbs Collective AB
kontrollerat 2026-10-17 - 5297-6578
- CARBS COLLECTIVE AB
kontrollerat 2026-10-17 - 622-3101
- CARBS COLLECTIVE AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skåne Län, Malmö kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Produktionsbolag inom film och TV. Företaget har sitt säte i Skåne Län, Malmö kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.