Start › Dalarnas län › Lima
Ulf Gudmunds Byggtjänster AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 547 | 2 363 | 1 982 |
| Nettoomsättning | 2 547 | 2 363 | 1 982 |
| Rörelsekostnader | 2 251 | 2 293 | 1 936 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 359 | – | – |
| Handelsvaror | – | 1 401 | 1 140 |
| Övriga externa kostnader | 258 | 292 | 263 |
| Personalkostnader | 604 | 570 | 504 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 30 | 29 |
| Rörelseresultat | 296 | 70 | 46 |
| Finansiella poster | −2 | 1 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 0 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 294 | 71 | 43 |
| Bokslutsdispositioner | −39 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −39 | – | – |
| Resultat före skatt | 255 | 71 | 43 |
| Skatt på årets resultat | 54 | 16 | 10 |
| Årets resultat | 201 | 55 | 33 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 881 | 650 | 650 |
| Anläggningstillgångar | 44 | 73 | 103 |
| Materiella anläggningstillgångar | 44 | 73 | 103 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 44 | 73 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 837 | 577 | 547 |
| Varulager m.m. | 0 | 114 | 95 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | 114 | 95 |
| Kortfristiga fordringar | 243 | 101 | 202 |
| Kundfordringar | 182 | 23 | 82 |
| Övriga fordringar | 45 | 67 | 83 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | 11 | 38 |
| Kassa och bank | 594 | 363 | 250 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 881 | 650 | 650 |
| Eget kapital | 722 | 522 | 467 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 672 | 472 | 417 |
| Balanserat resultat | 472 | 417 | 384 |
| Årets resultat | 201 | 55 | 33 |
| Obeskattade reserver | 39 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 39 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 119 | 128 | 183 |
| Leverantörsskulder | 37 | 85 | 71 |
| Övriga skulder | 60 | 21 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 23 | 41 |
| Ställda säkerheter | 275 | – | – |
| Företagsinteckningar | 275 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 203 | 203 | 203 | 192 |
| Årets inköp | – | 0 | 11 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 159 | 129 | 100 | 71 |
| Årets avskrivningar | 30 | 30 | 29 | – |
Om bolaget
- Adress
- SVARTHAMMAREN 7, 780 64 LIMA
- Registrerat
- 2019-01-15
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, reparationer och underhåll av fastigheter, nyproduktioner samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5336-2190
- Ulf Gudmunds Byggtjänster AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lima
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggnadsverksamhet, nyproduktion samt reparerar- och underhåller fastigheter. Företaget har sitt säte i Lima .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.