Start › Dalarnas län › Falun
Elmontering i Dalarna AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 918 | 1 660 | 2 320 | 1 731 | 1 164 | 1 117 |
| Nettoomsättning | 1 918 | 1 660 | 2 318 | 1 731 | 1 164 | 1 117 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 470 | 1 439 | 2 005 | 1 555 | 1 155 | 1 052 |
| Råvaror och förnödenheter | 653 | 593 | 1 184 | 883 | 501 | 409 |
| Övriga externa kostnader | 197 | 236 | 273 | 178 | 144 | 150 |
| Personalkostnader | 614 | 599 | 535 | 481 | 497 | 479 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 11 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Rörelseresultat | 448 | 221 | 316 | 176 | 9 | 66 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | 0 | −1 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 447 | 219 | 316 | 176 | 9 | 66 |
| Bokslutsdispositioner | −27 | −20 | −40 | – | 0 | −17 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −27 | −20 | −40 | – | 0 | −17 |
| Resultat före skatt | 420 | 199 | 276 | 176 | 9 | 49 |
| Skatt på årets resultat | 89 | 42 | 57 | 37 | 2 | 11 |
| Årets resultat | 331 | 157 | 218 | 139 | 7 | 38 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 921 | 760 | 730 | 497 | 282 | 292 |
| Anläggningstillgångar | 33 | 40 | 51 | 30 | 43 | 56 |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 40 | 51 | 30 | 43 | 56 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 33 | 40 | 51 | 30 | 43 | 56 |
| Omsättningstillgångar | 888 | 720 | 678 | 467 | 239 | 236 |
| Kortfristiga fordringar | 509 | 343 | 187 | 146 | 199 | 152 |
| Kundfordringar | 149 | 68 | 164 | 37 | 199 | 102 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 358 | 272 | 0 | 104 | 0 | 32 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 18 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 2 | 2 | 23 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 380 | 377 | 491 | 321 | 40 | 84 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 921 | 760 | 730 | 497 | 282 | 292 |
| Eget kapital | 580 | 390 | 357 | 239 | 100 | 143 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 530 | 340 | 307 | 189 | 50 | 93 |
| Balanserat resultat | 200 | 182 | 89 | 50 | 43 | 55 |
| Årets resultat | 331 | 157 | 218 | 139 | 7 | 38 |
| Obeskattade reserver | 127 | 100 | 80 | 40 | 40 | 40 |
| Periodiseringsfonder | 127 | 100 | 80 | 40 | 40 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 214 | 271 | 293 | 219 | 142 | 109 |
| Leverantörsskulder | 92 | 159 | 133 | 129 | 63 | 40 |
| Skatteskulder | 63 | 74 | 80 | 22 | 12 | 30 |
| Övriga skulder | 49 | 28 | 41 | 35 | 57 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 39 | 32 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 50 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets omsättning har ökat mot föregående bokföringsår tack vare ökad efterfrågan av företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 112 | 112 | 112 | 77 | 77 | 77 | 77 |
| Årets inköp | – | – | 35 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 79 | 72 | 60 | 47 | 34 | 21 | 8 |
| Årets avskrivningar | 7 | 11 | 13 | 13 | 13 | 13 | – |
Om bolaget
- Adress
- ANDRAKEBYN 76, 791 95 FALUN
- Registrerat
- 2019-01-14
- Bransch
- Elinstallationer
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara konsultation, utveckling, försäljning, projektering, konstruktion och installation av elektriska och mekanisk-hydrauliska utrustningar samt bygg- verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5330-1727
- Elmontering i Dalarna AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsultation, utveckling, försäljning, projektering, konstruktion och installation av elektriska och mekanisk-hydrauliska utrustningar. Företaget bedriver även byggverksamhet. Företaget har sitt säte i Falun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.