Start › Dalarnas län › Falun
Mitman 6 AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
| Rörelseresultat | −1 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | −2 |
| Finansiella poster | −3 | −289 | 20 610 | – | 0 | 2 998 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −3 | −289 | 20 610 | – | 0 | 2 998 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −289 | 20 610 | −1 | 0 | 2 997 | −2 |
| Resultat före skatt | −5 | −289 | 20 610 | −1 | 0 | 2 997 | −2 |
| Årets resultat | −5 | −289 | 20 610 | −1 | 0 | 2 997 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 47 | 50 | 20 760 | 151 | 152 | 3 097 | 54 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 150 | 150 | 100 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 50 | 50 | 150 | 150 | 100 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | – | 50 | 50 | 150 | 150 | 100 | 50 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 47 | 0 | 20 710 | 1 | 2 | 2 997 | 4 |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 0 | 20 710 | – | 0 | 2 946 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 20 710 | – | 0 | 2 946 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 47 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 0 | 1 | 2 | 51 | 4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 47 | 50 | 20 760 | 151 | 152 | 3 097 | 54 |
| Eget kapital | 46 | 50 | 20 659 | 50 | 50 | 3 045 | 48 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −4 | 0 | 20 609 | 0 | 0 | 2 995 | −2 |
| Balanserat resultat | 0 | 289 | 0 | 0 | 0 | −2 | 0 |
| Årets resultat | −5 | −289 | 20 610 | −1 | 0 | 2 997 | −2 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 0 | 101 | 101 | 102 | 52 | 6 |
| Skulder till koncernföretag | 1 | 0 | 101 | 101 | 102 | 2 | 6 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 50 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 20 600 | – | – | 2 995 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 0 | – | 2 995 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 280 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-01-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 150 | 150 | 100 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 100 | 50 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 100 | 0 | – | 50 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2019-01-10
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Täby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-19
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Limatodis AB, 559514-0921 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-12. Företaget har sitt säte i Täby .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Limatodis AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Limatodis AB, 559514-0921 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-12. Företaget har sitt säte i Täby .
Direkta dotterföretag
-
Valene Hemmesta AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades 2019-01-10 och har som verksamhet att äga och förvalta aktier i dotter och intresseföretag. Företaget har sitt säte i Täby . Dotterbolag Valene Hemmesta AB, 559187-5009, bolaget var vid årets slut under uppstart.
-
Valene Hemmesta AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades 2019-01-10 och har som verksamhet att äga och förvalta aktier i dotter och intresseföretag. Företaget har sitt säte i Täby . Dotterbolag Valene Hemmesta AB, 559187-5009, bolaget var vid årets slut under uppstart.
-
Mitman 6 A AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året avyttrat de helägda dotterföretagen Mitman 6 A AB (äger fastigheten Österåker Singö 10:2) samt Mitmansahl 3 A AB (äger marken Nyköping Bergshammarrs Ekeby 6:66).
-
Mitmansahl 3 A AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året avyttrat de helägda dotterföretagen Mitman 6 A AB (äger fastigheten Österåker Singö 10:2) samt Mitmansahl 3 A AB (äger marken Nyköping Bergshammarrs Ekeby 6:66).