Start › Dalarnas län › Siljansnäs
Team Siljan Bygg och projektledning AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 16 | 0 | 2 576 | 2 576 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 16 | 0 | 2 576 | 2 576 |
| Rörelsekostnader | 0 | 0 | 98 | 645 | 2 123 | 2 123 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | – | 0 | 194 | 194 |
| Övriga externa kostnader | – | – | 48 | 589 | 1 256 | 1 256 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 16 | 492 | 492 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 50 | 40 | 180 | 180 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −82 | −645 | 453 | 453 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | −82 | −645 | 453 | 453 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 118 | – | – | −118 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 118 | – | – | −118 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 36 | −645 | 453 | 335 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | 0 | 37 | 76 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 36 | −645 | 416 | 260 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 | 79 | 124 | 205 | 478 | 503 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 79 | 79 | 129 | 116 | 116 |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 | 79 | 79 | 129 | 116 | 116 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 50 | 79 | 79 | 129 | 116 | 116 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 46 | 77 | 362 | 387 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 29 | 49 | 77 | 102 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Övriga fordringar | – | – | – | 0 | 48 | 73 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 29 | 29 | 29 | 29 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 16 | 28 | 285 | 285 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 | 79 | 124 | 205 | 478 | 503 |
| Eget kapital | 50 | 50 | −37 | −72 | 441 | 310 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 25 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 25 | 50 |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | −87 | −122 | 416 | 260 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | −123 | 523 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 36 | −645 | 416 | 260 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 118 | – | 118 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 118 | – | 118 |
| Långfristiga skulder | 0 | – | 5 | – | 0 | – |
| Övriga skulder | 0 | – | 5 | – | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 29 | 156 | 159 | 37 | 76 |
| Skatteskulder | – | – | 76 | 76 | 37 | 76 |
| Övriga skulder | – | 29 | 80 | 83 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 260 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 107 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har haft kraftigt vikande försäljning under senaste åren vilket dock ser ut att vända under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2021 utfördes alla uppdrag i annat bolag då inga ramavtal har vunnits.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
pga tekniskt fel ligger över föregående års redovisning med dock är den redovisad hos Bolagsverket.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 349 | 349 | 349 | 296 |
| Årets inköp | – | – | 296 | 296 |
| Ackumulerade avskrivningar | 270 | 220 | 180 | 180 |
| Årets avskrivningar | 50 | 40 | 180 | 180 |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRKBERGSVÄGEN 119, 793 60 SILJANSNÄS
- Registrerat
- 2019-01-03
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska ägna sig åt att bedriva konsultverksamhet inom bygg, anläggning samt alpin skidteknik samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 142-9042
- Team Siljan Bygg Projektledning AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-31
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Företaget ska tillhandahålla konsulttjänster till privatpersoner och små och medelstora företag i mellansverige. Bolaget har sitt säte i Siljansnäs.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.