Start › Uppsala län › Enköping
Hoppler AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 | 38 | 799 | 749 | 1 081 | 755 | 533 |
| Nettoomsättning | 8 | 38 | 705 | 749 | 1 081 | 755 | 533 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 94 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 31 | 100 | 772 | 712 | 1 066 | 515 | 488 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 72 | 555 | −106 | 0 | 20 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 31 | 28 | 153 | 162 | 332 | −51 | 12 |
| Personalkostnader | – | 0 | 29 | 559 | 592 | 504 | 476 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 34 | 97 | 121 | 42 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 21 | – | – |
| Rörelseresultat | −23 | −62 | 28 | 36 | 14 | 239 | 46 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −13 | −14 | −14 | −6 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 13 | 14 | 14 | 6 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | −62 | 15 | 22 | 0 | 233 | 46 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 50 | −50 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 50 | −50 | 0 |
| Resultat före skatt | −22 | −62 | 15 | 22 | 50 | 183 | 46 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | 5 | 11 | 40 | 10 |
| Årets resultat | −22 | −62 | 11 | 17 | 39 | 143 | 36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 212 | 241 | 402 | 725 | 795 | 883 | 129 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 425 | 522 | 665 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 425 | 522 | 665 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 0 | 0 | 416 | 502 | 612 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 9 | 20 | 53 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 212 | 241 | 402 | 300 | 273 | 218 | 129 |
| Kortfristiga fordringar | 181 | 187 | 283 | 174 | 74 | 14 | 58 |
| Kundfordringar | 37 | 40 | 168 | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 134 | 134 | 106 | 106 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 10 | 12 | 8 | 68 | 74 | 14 | 58 |
| Kassa och bank | 30 | 54 | 119 | 127 | 199 | 204 | 71 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 212 | 241 | 402 | 725 | 795 | 883 | 129 |
| Eget kapital | 212 | 234 | 296 | 285 | 268 | 229 | 86 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 162 | 184 | 246 | 235 | 218 | 179 | 36 |
| Balanserat resultat | 184 | 246 | 235 | 218 | 179 | 36 | 0 |
| Årets resultat | −22 | −62 | 11 | 17 | 39 | 143 | 36 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 50 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 50 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 0 | 321 | 437 | 554 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 0 | 321 | 437 | 554 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 7 | 106 | 120 | 90 | 50 | 43 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 42 | 50 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 7 | 82 | 50 | – | 0 | 43 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 24 | 70 | 49 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 218 | 179 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under verksamhetsåret har bolagets verksamhet bedrivits i begränsad omfattning jämfört med tidigare. Den främsta orsaken är att den huvudsakliga arbetsinsatsen har lagts på anställning i ett annat företag, vilket har medfört att mindre tid kunnat avsättas för bolagets verksamhet. Inför kommande verksamhetsår förväntas aktiviteten öka i takt med att mer tid och resurser kommer att kunna läggas på bolaget. Bedömningen är därför att verksamhetens omfattning och omsättning kommer att utvecklas positivt under nästa år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under 2024 Bedrivit begränsad verksamhet då Joakim har haft en heltidsanställning på annat bolag. Förväntningarna är att omsättningen kommer att öka igen under 2026. Då Joakim kommer vara tillgänglig för lite större projekt igen pga annan anställning med större möjlighet till att kombinera bolaget och anställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har färdigställt sista större projektet och har i Q3 och Q4 därmed sålt mindre material men mer timmar vilket lett till lägre omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under 2021 ökat sin omsättning pga ett större markprojekt vilket genererat mer omsättning än vid endast snickeri arbetet. Hoppler AB kommer även under 2022 att fortsätta med ytterligare av liknande karaktär.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har fått in ett större entreprenad beställning vilket har givit en ökad omsättning och motsvarande beställning förväntas att öka omsättningen även under kommande år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 59 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 59 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 24 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 35 | 35 | 35 | 26 | 15 | 6 |
| Årets avskrivningar | – | – | 9 | 12 | 9 | 6 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 648 | 648 | 648 |
| Årets inköp | – | – | – | 648 |
| Försäljningar och utrangeringar | 648 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 232 | 146 | 37 |
| Årets avskrivningar | – | 86 | 110 | 37 |
| Återförda avskrivningar | 232 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- LITSLENA SNEBY 12, 745 96 ENKÖPING
- Registrerat
- 2018-12-20
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall driva en paintballpark inom eventsektorn Bolaget kommer även bedriva verksamhet inom byggnadssektor med inriktning nybyggnad, ombyggnad, och reparation av hus och andra fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 828-0901
- Hoppler AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-08
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom byggnadssektor med inriktning nybyggnad, ombyggnad, och reparation av hus och andra fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är Enköping men bedriver verksamhet I Mälardalen med omnejd
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.