Start › Stockholms län › Stockholm
ARTloui Aktiebolag
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 802 | 1 629 | 650 | 869 | 777 | 196 | 186 |
| Nettoomsättning | 802 | 1 629 | 650 | 869 | 777 | 196 | 186 |
| Rörelsekostnader | 72 | 684 | 102 | 68 | 63 | 34 | 15 |
| Handelsvaror | 1 | 658 | 65 | 16 | 26 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 56 | 24 | 36 | 49 | 28 | 23 | 14 |
| Personalkostnader | 14 | 2 | 1 | 2 | 8 | 12 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 730 | 946 | 548 | 801 | 714 | 162 | 171 |
| Finansiella poster | 5 | 26 | 12 | 1 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 31 | 14 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 5 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 735 | 972 | 560 | 802 | 714 | 162 | 171 |
| Bokslutsdispositioner | −180 | −240 | −140 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −180 | −240 | −140 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 555 | 732 | 420 | 802 | 714 | 162 | 171 |
| Skatt på årets resultat | 152 | 153 | 87 | 132 | 148 | 35 | 38 |
| Årets resultat | 403 | 579 | 333 | 670 | 566 | 127 | 133 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 575 | 2 185 | 1 973 | 1 973 | 1 242 | 445 | 272 |
| Anläggningstillgångar | 424 | 184 | 580 | 340 | 100 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 424 | 184 | 580 | 340 | 100 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 424 | 184 | 580 | 340 | 100 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 151 | 2 000 | 1 393 | 1 633 | 1 142 | 445 | 272 |
| Kortfristiga fordringar | 49 | 333 | 178 | 162 | 21 | 16 | 23 |
| Kundfordringar | 0 | 270 | 172 | 159 | 9 | 16 | 23 |
| Övriga fordringar | 49 | 64 | 6 | 3 | 12 | – | – |
| Kassa och bank | 2 102 | 1 667 | 1 215 | 1 471 | 1 120 | 428 | 249 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 575 | 2 185 | 1 973 | 1 973 | 1 242 | 445 | 272 |
| Eget kapital | 1 760 | 1 557 | 1 278 | 1 545 | 876 | 310 | 183 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 710 | 1 507 | 1 228 | 1 495 | 826 | 260 | 133 |
| Balanserat resultat | 1 307 | 928 | 895 | 826 | 260 | 133 | – |
| Årets resultat | 403 | 579 | 333 | 670 | 566 | 127 | 133 |
| Obeskattade reserver | 560 | 380 | 140 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 560 | 380 | 140 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 255 | 248 | 554 | 427 | 366 | 135 | 89 |
| Leverantörsskulder | 1 | – | 0 | 1 | 3 | 3 | – |
| Skatteskulder | 48 | 15 | 102 | 245 | 182 | 35 | 38 |
| Övriga skulder | 200 | 227 | 446 | 176 | 175 | 91 | 45 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 826 | 260 | 133 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har bolaget arbetat med mindre uppdrag, vilket har bidragit med en minskad nettoomsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har återhämtat sig efter Covid-19 samt att fler uppdrag har kunnat tas efter en tidigare sjukskrivning. Även efterfrågan på företagets tjänster har senaste året ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 424 | 184 | 580 | 340 | 100 | 0 |
| Årets inköp | 240 | 240 | 240 | 240 | 100 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 636 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BRAHEGATAN 12, 114 37 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-12-20
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska erbjuda konsulttjänster till företag gällande utveckling av kommersiella kampanjer via sociala medier. Bolaget ska vidare bedriva verksamhet inom film- och medieproduktion, tillhandahålla konsulttjänster avseende bygg- och inredningsarbeten, design och handel av möbler samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5324-9744
- Artloui AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsultverksamhet till företag gällande utveckling av kommersiella kampanjer via sociala medier. Företaget tillhandahåller konsulttjänster avseende bygg- och inredningsarbeten och sysslar även med design och handel av möbler samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.