Ljunghusen Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 7 | 24 | 14 | 12 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 24 | 14 | 12 | 0 |
| Rörelseresultat | −7 | −24 | −14 | −12 | 0 |
| Finansiella poster | −2 380 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 2 380 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 387 | −24 | −14 | −12 | 0 |
| Resultat före skatt | −2 387 | −24 | −14 | −12 | 0 |
| Årets resultat | −2 387 | −24 | −14 | −12 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 489 | 2 939 | 1 540 | 1 230 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 1 410 | 2 490 | 1 490 | 1 230 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 410 | 2 490 | 1 490 | 1 230 | 0 |
| Andelar i koncernföretag | 1 410 | 2 490 | 1 490 | 1 230 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 79 | 449 | 50 | 0 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 79 | 273 | 48 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 78 | 273 | 48 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 176 | 2 | 0 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 489 | 2 939 | 1 540 | 1 230 | 50 |
| Eget kapital | 713 | 2 101 | 1 124 | 1 138 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 663 | 2 051 | 1 074 | 1 088 | 0 |
| Balanserat resultat | 3 051 | 2 074 | 1 088 | 1 100 | 0 |
| Årets resultat | −2 387 | −24 | −14 | −12 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 775 | 839 | 416 | 92 | 0 |
| Leverantörsskulder | 11 | 11 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 758 | 822 | 410 | 86 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 2 051 | 1 074 | 1 088 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 000 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 790 | 2 490 | 1 490 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 380 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 2 380 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Furudalsvägen 10, 236 32 HÖLLVIKEN
- Registrerat
- 2018-12-19
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom och aktivt verka för den verksamhet som bedrivs i dotterbolag.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Vellinge
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-09-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom och aktivt verka för den verksamhet som bedrivs i dotterbolag. Företaget har sitt säte i Vellinge .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Näsets mat och vin AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Näsets mat och vin AB
-
Ljunghusen housing AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Ljunghusen housing AB
-
Näsets mat och vin AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Näsets mat och vin AB
-
Ljunghusen housing AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Ljunghusen housing AB
-
Näsets mat och vin AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Näsets mat och vin AB
Visa fler relationer
-
Ljunghusen housing AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Ljunghusen housing AB