Start › Stockholms län › BRO
Forsberg Industriservice AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 30 | 102 | 1 507 | 3 067 | 1 663 | 0 |
| Nettoomsättning | 30 | 102 | 1 462 | 3 061 | 1 663 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 45 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 | 331 | 1 732 | 3 188 | 949 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 97 | 0 |
| Övriga externa kostnader | −8 | 144 | 573 | 1 088 | 220 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 173 | 1 126 | 2 064 | 625 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 14 | 21 | 14 | 7 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 13 | 22 | – | – |
| Rörelseresultat | 26 | −228 | −226 | −120 | 714 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −4 | −7 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 7 | 8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 26 | −228 | −229 | −128 | 714 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 94 | 140 | −234 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 80 | 80 | −160 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 14 | 60 | −74 | 0 |
| Resultat före skatt | 26 | −228 | −136 | 13 | 480 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 5 | 103 | 0 |
| Årets resultat | 26 | −228 | −136 | 8 | 377 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 87 | 76 | 438 | 767 | 1 208 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 13 | 26 | 40 | 397 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 13 | 26 | 40 | 397 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 13 | 26 | 40 | 397 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 87 | 63 | 412 | 727 | 810 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 21 | 195 | 305 | 155 | 50 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 156 | 96 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 0 | 11 | – | – |
| Övriga fordringar | 11 | 7 | 148 | 61 | 60 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 14 | 47 | 77 | – | – |
| Kassa och bank | 70 | 43 | 217 | 422 | 655 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 87 | 76 | 438 | 767 | 1 208 | 50 |
| Eget kapital | 87 | 33 | 261 | 457 | 427 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 37 | −17 | 211 | 407 | 377 | 0 |
| Balanserat resultat | 11 | 211 | 347 | 399 | – | – |
| Årets resultat | 26 | −228 | −136 | 8 | 377 | 0 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 94 | 234 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 0 | 80 | 160 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 0 | 14 | 74 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | 269 | 0 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 0 | 269 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 43 | 177 | 217 | 278 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 27 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | −41 | 103 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 11 | 118 | 226 | 175 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 32 | 32 | 32 | – | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 330 | 0 |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | – | 330 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 0 | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 28 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat på grund av fokus på skifte av verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat under räkenskapsåret till följd av en branschomställning från industrisektorn till säkerhetsbranschen. Även nyckelanställda gått över till fasta anställningar istället för att verka i bolagsform har påverkat omsättningen negativt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
I och med minskad efterfrågan på arbete under året, som ett resultat av det allmänna konjunkturläget, har företaget minskat omsättningen gentemot tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2020-12-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 68 | 68 | 68 | 68 | 404 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 404 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 68 | 56 | 42 | 28 | 7 | 0 |
| Årets avskrivningar | 13 | 14 | 14 | – | 7 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SPARRES VÄG 17 C, 197 37 BRO
- Registrerat
- 2018-12-18
- Bransch
- Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva reparation, svetsning inom industri- och byggverksamhet, installationer av industrimaskiner, uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet, bolaget ska även bedriva verksamhet inom bevakning och säkerhetsservice som exempelvis skyddsvakts- och butikskontrollants arbete.
Bankgironummer
- 5458-1301
- Forsberg Industriservice AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-23
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
I bolaget bedrivs verksamhet avseende specialiserade svetsningsarbeten till industri. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Kista kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.