Start › Östergötlands län › Kimstad
Svensk Tak & Konsult AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 333 | 1 919 | 1 609 | 1 401 |
| Nettoomsättning | 3 333 | 1 919 | 1 609 | 1 401 |
| Rörelsekostnader | 3 435 | 1 887 | 1 600 | 1 454 |
| Råvaror och förnödenheter | 292 | 452 | 288 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 2 064 | 366 | 227 | 258 |
| Personalkostnader | 1 080 | 1 068 | 1 085 | 1 175 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −103 | 32 | 9 | −53 |
| Finansiella poster | −21 | −11 | −4 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 21 | 11 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −124 | 20 | 5 | −53 |
| Resultat före skatt | −124 | 20 | 5 | −53 |
| Årets resultat | −124 | 20 | 5 | −53 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 345 | 582 | 273 | 122 |
| Anläggningstillgångar | 357 | 312 | 265 | 142 |
| Materiella anläggningstillgångar | 354 | 309 | 262 | 140 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 288 | 309 | 262 | 140 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 67 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Omsättningstillgångar | −11 | 271 | 8 | −20 |
| Kortfristiga fordringar | 1 013 | 916 | 146 | −129 |
| Kundfordringar | 279 | 455 | −177 | −168 |
| Övriga fordringar | 734 | 461 | 323 | 39 |
| Kassa och bank | −1 024 | −645 | −138 | 109 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 345 | 582 | 273 | 122 |
| Eget kapital | −101 | 23 | 2 | −3 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −151 | −27 | −48 | −53 |
| Balanserat resultat | −27 | −48 | −53 | 0 |
| Årets resultat | −124 | 20 | 5 | −53 |
| Avsättningar | −1 | −1 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | −117 | 118 | 12 | 0 |
| Övriga skulder | −120 | 115 | 12 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 565 | 443 | 259 | 125 |
| Övriga skulder | 565 | 444 | 260 | 126 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −1 | −1 | −1 | −1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | −27 | −48 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Inledde större samarbeten som pågick under längre tid.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Samma om ovan
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 | 2 | 2 | 2 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 288 | 271 | 256 | 139 |
| Årets inköp | 17 | 54 | 123 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2022-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 67 |
| Årets inköp | 67 |
Om bolaget
- Adress
- Aspa gård 2, 617 91 KIMSTAD
- Registrerat
- 2018-12-17
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra takarbeten och bedriva konsultverksamhet avseende tak- och plåtarbeten samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-03-09
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget utför takarbeten främst inom plåt, men är specialister på alla taktyper. Vårat säte är i Norrköping, Östergötlands län. Vi utför även arbeten i andra län, exempelvis Stockholm. Precis som för många andra företag har Covid-19 pandemin fortsatt straffa mängden arbete samt ökade omkostnader.
Väsentliga händelser
Vi har haft samarbete med Serneke i slutet av året, som dröjde på betalningar samt betalningar uteblev. Detta kommer mer synligt under 2023 års redovisning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.