Start › Västerbottens län › Ersmark
UTJ i Ersmarksbodarna Holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 1 | 1 | 36 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | 1 | 1 | 36 | 3 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | −1 | −1 | −36 | −3 | 0 |
| Finansiella poster | −538 | 1 348 | 500 | 1 811 | −11 | −15 | 863 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 275 | 500 | 1 800 | – | 0 | 926 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | −53 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 25 | 73 | 0 | 11 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 563 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 11 | 15 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | −540 | 1 347 | 499 | 1 810 | −47 | −17 | 863 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 75 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | – | 0 | 75 | – | – |
| Resultat före skatt | −540 | 1 347 | 499 | 1 810 | 28 | −17 | 863 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 15 | 0 | 2 | – | – | – |
| Årets resultat | −545 | 1 332 | 499 | 1 808 | 28 | −17 | 863 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 298 | 3 103 | 2 099 | 2 200 | 984 | 1 697 | 1 699 |
| Anläggningstillgångar | 265 | 828 | 828 | 828 | 828 | 698 | 698 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 265 | 828 | 828 | 828 | 828 | 698 | 698 |
| Andelar i koncernföretag | 265 | 828 | 828 | 828 | 828 | 698 | 698 |
| Omsättningstillgångar | 2 033 | 2 275 | 1 271 | 1 372 | 156 | 999 | 1 001 |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 13 | – | 0 | 75 | 0 | 951 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 75 | 0 | 926 |
| Övriga fordringar | 76 | 0 | – | – | – | 0 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 13 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 200 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 758 | 2 262 | 1 271 | 1 372 | 81 | 999 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 298 | 3 103 | 2 099 | 2 200 | 984 | 1 697 | 1 699 |
| Eget kapital | 2 279 | 3 088 | 2 082 | 2 183 | 924 | 895 | 913 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 229 | 3 038 | 2 032 | 2 133 | 874 | 845 | 863 |
| Balanserat resultat | 2 773 | 1 706 | 1 533 | 326 | 845 | 863 | 0 |
| Årets resultat | −545 | 1 332 | 499 | 1 808 | 28 | −17 | 863 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 15 | 17 | 17 | 60 | 801 | 786 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 35 | 51 | 0 |
| Skatteskulder | 19 | 15 | 2 | 2 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 15 | 15 | 15 | 736 | 775 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 11 | 15 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 325 | 265 | – | 600 | 548 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 874 | 845 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen ännu inte haft så stor påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut samt människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens eventuella påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 828 | 828 | 828 | 828 | 828 | 698 | 698 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 130 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 563 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 563 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ERSMARKSBODARNA 6, 934 41 ERSMARK
- Registrerat
- 2018-12-17
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utbildningsverksamhet inom explosiva varor och sprängämnen, utbildning och tjänster inom arbetsmiljöfrågor i branscherna gruvnäring och sprängentreprenörer, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5369-0020
- UTJ i Ersmarksbodarna Holding AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Skellefteå, Västerbottens län
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar värdepapper. Företaget har sitt säte i Skellefteå, Västerbottens län .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Explosiv Utbildning UJ AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Explosiv Utbildning UJ AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559008-3981; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Skellefteå
-
Explpsiv Utbildning UJ AB
Visa källuppgift
Boleget bedriver förvaltning av värdepapper. Bolaget utgör moderbolag till dotterbolaget Explpsiv Utbildning UJ AB 559008-3951 där man äger 100 % av aktierna. Företaget är ett moderbolag men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap § 3 upprättas ingen koncernredovisning. Företage
-
Explosiv utbildning UJ AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning av värdepapper. Bolaget utgör moderbolag till dotterbolaget Explosiv utbildning UJ AB 559008-3951 där man äger 90 % av aktierna. Företaget är ett moderbolag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap §3 upprättas ingen koncernredovisning. Företaget