Start › Västmanlands län › Västerås
Kasemir Holding AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 10 | 11 | 12 | 10 | 10 | 11 | 3 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 10 | 11 | 12 | 10 | 10 | 11 | 3 | 1 |
| Rörelseresultat | −10 | −11 | −12 | −10 | −10 | −11 | −3 | −1 |
| Finansiella poster | 1 982 | 452 | −2 429 | 217 | −4 881 | 614 | 2 | 27 291 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 648 | 1 | −2 823 | 0 | −5 517 | – | 0 | 27 291 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 336 | 453 | 397 | 218 | 636 | 614 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 3 | 1 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 971 | 442 | −2 441 | 207 | −4 891 | 603 | −1 | 27 290 |
| Resultat före skatt | 1 971 | 442 | −2 441 | 207 | −4 891 | 603 | −1 | 27 290 |
| Skatt på årets resultat | 67 | 91 | 79 | 43 | 129 | 129 | – | – |
| Årets resultat | 1 904 | 351 | −2 520 | 164 | −5 020 | 474 | −1 | 27 290 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 22 044 | 20 152 | 19 753 | 22 573 | 22 495 | 27 885 | 27 582 | 27 883 |
| Anläggningstillgångar | 14 069 | 11 451 | 9 833 | 13 148 | 12 142 | 16 762 | 15 484 | 10 484 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 069 | 11 451 | 9 833 | 13 148 | 12 142 | 16 762 | 15 484 | 10 484 |
| Andelar i intresseföretag | 5 674 | 6 451 | 4 833 | 8 148 | 7 142 | 11 762 | 10 484 | 10 484 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 395 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 7 975 | 8 700 | 9 919 | 9 425 | 10 353 | 11 124 | 12 098 | 17 399 |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 2 083 | 2 154 | 132 | 130 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 95 | 2 083 | 2 046 | 132 | 130 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 108 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 6 372 | 6 182 | 6 038 | 5 992 | 5 663 | 5 383 | 3 593 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 6 372 | 6 182 | 6 038 | 5 992 | 5 663 | 5 383 | 3 593 | 0 |
| Kassa och bank | 1 508 | 435 | 1 728 | 3 300 | 4 559 | 5 741 | 8 505 | 17 399 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 22 044 | 20 152 | 19 753 | 22 573 | 22 495 | 27 885 | 27 582 | 27 883 |
| Eget kapital | 21 592 | 19 688 | 19 337 | 21 857 | 21 693 | 27 213 | 27 039 | 27 340 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 21 542 | 19 638 | 19 287 | 21 807 | 21 643 | 27 163 | 26 989 | 27 290 |
| Balanserat resultat | 19 638 | 19 287 | 22 307 | 22 143 | 27 163 | 26 689 | 26 990 | 0 |
| Årets resultat | 1 904 | 351 | −2 520 | 164 | −5 020 | 474 | −1 | 27 290 |
| Kortfristiga skulder | 452 | 464 | 416 | 715 | 801 | 672 | 544 | 544 |
| Skatteskulder | 158 | 170 | 122 | 172 | 258 | 129 | – | – |
| Övriga skulder | 294 | 294 | 294 | 544 | 544 | 544 | 544 | 544 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 500 | 300 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 27 163 | 26 989 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 674 | 6 451 | 4 833 | 8 148 | 7 142 | 11 762 | 10 484 | 10 484 |
| Årets inköp | 970 | 1 656 | 2 005 | 1 006 | 1 106 | 1 277 | – | 10 491 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 748 | 37 | 5 320 | – | 5 726 | – | – | 7 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 395 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 3 395 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSÅRA RÅBY 11, 725 98 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2018-12-14
Verksamhet enligt registret
Kapitalförvaltning.
Bankgironummer
- 138-9139
- Kasemir Holding AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets ska bedriva kapitalförvaltning. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.