Start › Stockholms län › Stockholm
Pinecape Förvaltning AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 5 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | −5 | 0 | −3 | −3 | 0 | −1 | 0 |
| Finansiella poster | 216 | 615 | 2 353 | 2 793 | −11 | 2 774 | 6 898 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 215 | 282 | 219 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 28 | 33 | 26 | 11 | 11 | 11 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 211 | 615 | 2 350 | 2 789 | −11 | 2 773 | 6 898 |
| Resultat före skatt | 211 | 615 | 2 350 | 2 789 | −11 | 2 773 | 6 898 |
| Skatt på årets resultat | 50 | 51 | 30 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 161 | 564 | 2 320 | 2 789 | −11 | 2 773 | 6 898 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 865 | 14 274 | 14 125 | 11 972 | 9 371 | 9 589 | 6 955 |
| Anläggningstillgångar | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 004 | 3 004 | 3 004 | 3 147 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 004 | 3 004 | 3 004 | 3 147 |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 4 | 147 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Omsättningstillgångar | 10 865 | 11 274 | 11 125 | 8 968 | 6 367 | 6 585 | 3 808 |
| Kassa och bank | 10 865 | 11 274 | 11 125 | 8 968 | 6 367 | 6 585 | 3 808 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 865 | 14 274 | 14 125 | 11 972 | 9 371 | 9 589 | 6 955 |
| Eget kapital | 13 794 | 14 134 | 14 069 | 11 949 | 9 360 | 9 571 | 6 948 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 13 744 | 14 084 | 14 019 | 11 899 | 9 310 | 9 521 | 6 898 |
| Balanserat resultat | 13 584 | 13 519 | 11 699 | 9 110 | 9 321 | 6 748 | 0 |
| Årets resultat | 161 | 564 | 2 320 | 2 789 | −11 | 2 773 | 6 898 |
| Kortfristiga skulder | 71 | 140 | 56 | 22 | 11 | 18 | 7 |
| Skatteskulder | 71 | 140 | 56 | 22 | 11 | 18 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 500 | 500 | 200 | 200 | 200 | 150 |
| Annan föreslagen utdelning | 500 | 500 | 500 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 9 310 | 9 521 | 6 898 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 4 | 147 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | – | 313 | 147 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 4 | – | – | 456 | – |
Om bolaget
- Adress
- HORNSGATAN 141 A, 117 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-12-12
- Bransch
- Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-10
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall äga och förvalta lös och fast egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholms kommun.
Väsentliga händelser
Under året mottogs en utdelning från Abios Intressenter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.