Start › Stockholms län › Åkersberga
Creative Enabler AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 467 | 2 136 | 1 875 | 2 185 | 1 742 | 1 695 | 1 298 |
| Nettoomsättning | 1 464 | 2 136 | 1 875 | 2 185 | 1 742 | 1 695 | 1 298 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 681 | 2 202 | 1 764 | 1 998 | 1 537 | 1 499 | 1 290 |
| Råvaror och förnödenheter | 11 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 163 | 500 | 150 | 216 | 185 | 343 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 677 | 522 | 501 | 714 | 410 | 319 | 436 |
| Personalkostnader | 700 | 1 060 | 1 015 | 989 | 867 | 822 | 816 |
| Av- och nedskrivningar | 130 | 121 | 97 | 79 | 74 | 14 | 6 |
| Rörelseresultat | −214 | −66 | 111 | 187 | 205 | 196 | 8 |
| Finansiella poster | −6 | −11 | −25 | −10 | −11 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 11 | 25 | 10 | 11 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −220 | −77 | 86 | 176 | 194 | 195 | 8 |
| Bokslutsdispositioner | 250 | 9 | – | – | 0 | −170 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 9 | – | – | 0 | −9 | – |
| Erhållna koncernbidrag | 250 | – | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | – | 0 | 161 | – |
| Resultat före skatt | 30 | −68 | 86 | 176 | 194 | 25 | 8 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 0 | 22 | 50 | 42 | 6 | 12 |
| Årets resultat | 17 | −68 | 64 | 127 | 152 | 19 | −4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 205 | 1 015 | 954 | 1 022 | 1 295 | 1 108 | 500 |
| Anläggningstillgångar | 537 | 558 | 634 | 498 | 578 | 556 | 21 |
| Materiella anläggningstillgångar | 537 | 558 | 634 | 498 | 578 | 556 | 21 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 306 | 377 | 449 | 468 | 534 | 541 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 232 | 180 | 185 | 30 | 43 | 15 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 668 | 457 | 321 | 524 | 717 | 551 | 479 |
| Kortfristiga fordringar | 567 | 273 | 215 | 346 | 461 | 376 | 191 |
| Kundfordringar | 223 | 220 | 8 | 291 | 429 | 366 | 155 |
| Fordringar hos koncernföretag | 250 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 66 | 51 | 62 | 55 | 32 | 5 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 1 | 145 | – | 0 | 5 | 31 |
| Kassa och bank | 101 | 184 | 105 | 178 | 257 | 176 | 289 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 205 | 1 015 | 954 | 1 022 | 1 295 | 1 108 | 500 |
| Eget kapital | 57 | 39 | 157 | 193 | 217 | 65 | 46 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 | −11 | 107 | 143 | 167 | 15 | −4 |
| Balanserat resultat | −11 | 57 | 43 | 17 | 15 | −4 | – |
| Årets resultat | 17 | −68 | 64 | 127 | 152 | 19 | −4 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 9 | 9 | 9 | 9 | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 9 | 9 | 9 | 9 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 58 | 117 | 170 | 228 | 287 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 58 | 117 | 170 | 228 | 287 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 148 | 917 | 671 | 649 | 840 | 747 | 454 |
| Skulder till kreditinstitut | 49 | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | – |
| Leverantörsskulder | 42 | 14 | 16 | 10 | 18 | 88 | 7 |
| Skulder till koncernföretag | 189 | 189 | 139 | 39 | 46 | 158 | – |
| Skatteskulder | 13 | 0 | 17 | 38 | 30 | – | – |
| Övriga skulder | 768 | 521 | 301 | 370 | 369 | 240 | 345 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 87 | 135 | 140 | 134 | 319 | 202 | 102 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 50 | 100 | 150 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 143 | 167 | 15 | −4 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % jämfört med föregående år. Avvikelsen beror på att ett projekt avslutades i mitten av 2025 och att ett nytt projekt påbörjades först i slutet av 2025.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningens ökning med 31% jämfört med föregående räkenskapsår beror på att företaget utökat sitt utbud av tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 kommer få en negativ effekt på företagets resultat efter räkenskapsårets utgång men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 375 | 266 | 221 | 64 | 64 | 26 | 26 |
| Årets inköp | 109 | 45 | 184 | – | 38 | – | 26 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 26 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 144 | 86 | 37 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 58 | 49 | 12 | 13 | 10 | 5 | 6 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 657 | 657 | 657 | 608 | 608 | 550 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 49 | – | 58 | 550 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 351 | 280 | 208 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 72 | 72 | 85 | 67 | 65 | 9 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- ÄNGSSTIGEN 6, 184 63 ÅKERSBERGA
- Registrerat
- 2018-12-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom företagsledning, ekonomi, administration, juridik, marknadsföring, försäljning, utbildning samt projektledning. Tidsbegränsade tjänster inom företagsledande befattningar. Individ och grupputveckling, coaching, mentorskap, teambuilding med fokus på områden som marknadsföring, försäljning, entreprenörskap, bygg och anläggning. Vildmarks och sjöäventyr, teambuilding, guidning i natur till land och till sjöss. Uthyrning och handel med konfektion och fritidsprodukter för vildmark, fjäll och sjö. Bedriva utveckling, tillverkning och handel med produkter och tjänster inom IT och telekommunikation. Bolaget ska bedriva bygg- och anläggningsverksamhet. Fastighets- och trädgårdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier, andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 454-3583
- Creative Enabler AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom företagsledning, ekonomi, administration, juridik, marknadsföring, försäljning, utbildning samt projektledning. Tidsbegränsade tjänster inom företagsledande befattningar. Individ och grupputveckling, coaching, mentorskap, teambuilding med fokus på områden som marknadsföring, försäljning, entreprenörskap, bygg och anläggning. Vildmarks- och sjöäventyr, teambuilding, guidning i natur till land och till sjöss. Uthyrning och handel med konfektion och fritidsprodukter för vildmark, fjäll och sjö. Bedriva utveckling, tillverkning och handel med produkter och tjänster inom IT och telekommunikation. Bolaget ska bedriva bygg- och anläggningsverksamhet. Fastighets- och trädgårdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier och andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterbolag till Optic Enabler Holding AB med organisationsnummer 559182-4726. Företaget har sitt säte i Österåker.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 243 kB | Öppna |
| 2024 | 242 kB | Öppna |
| 2023 | 242 kB | Öppna |
| 2022 | 242 kB | Öppna |
| 2021 | 242 kB | Öppna |
| 2020 | 242 kB | Öppna |
| 2019 | 240 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Optic Enabler Holding AB
Visa källuppgift
ggningsverksamhet. Fastighets- och trädgårdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier och andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterbolag till Optic Enabler Holding AB med organisationsnummer 559182-4726. Företaget har sitt säte i Österåker.
-
Optic Enabler Holding AB
Visa källuppgift
ggningsverksamhet. Fastighets- och trädgårdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier och andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterbolag till Optic Enabler Holding AB med organisationsnummer 559182-4726. Företaget har sitt säte i Österåker.
-
Optic Enabler Holding AB
Visa källuppgift
ggningsverksamhet. Fastighets- och trädgårdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier och andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterbolag till Optic Enabler Holding AB med organisationsnummer 559182-4726. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
-
Optic Enabler Holding AB
Visa källuppgift
ggningsverksamhet. Fastighets- och trädgårdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier och andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterbolag till Optic Enabler Holding AB med organisationsnummer 559182-4726. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
-
Optic Enabler Holding AB
Visa källuppgift
rdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier och andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets tredje räkenskapsår. Företaget är ett helägt dotterbolag till Optic Enabler Holding AB med organisationsnummer 559182-4726. Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
Visa fler relationer
-
Optic Enabler Holding AB
Visa källuppgift
årdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier och andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets andra räkenskapsår. Företaget är ett helägt dotterbolag till Optic Enabler Holding AB med organisationsnummer 559182-4726. Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.
-
Optic Enabler Holding AB
Visa källuppgift
ggningsverksamhet. Fastighets- och trädgårdsskötsel. Äga och förvalta fast och lös egendom, fastigheter, aktier och andra värdehandlingar och därmed förenlig verksamhet. Företaget är ett helägt dotterbolag till Optic Enabler Holding AB med organisationsnummer 559182-4726. Detta är företagets första räkenskapsår. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun, Stockholms län.