Start › Stockholms län › Stockholm
Chatong Thai Nudelbar AB
Utveckling8 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025-12 | 2025-03 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 366 | 2 781 | 3 597 | 2 845 | 2 386 | 830 | 0 |
| Nettoomsättning | 8 298 | 2 807 | 3 547 | 2 832 | 2 380 | 829 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 68 | −35 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 10 | 50 | 13 | 6 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 9 644 | 2 629 | 3 461 | 2 825 | 2 346 | 1 243 | 15 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 314 | 914 | 1 167 | 942 | 828 | 288 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 1 276 | 925 | 1 070 | 838 | 742 | 678 | 12 |
| Personalkostnader | 4 918 | 609 | 1 036 | 870 | 613 | 213 | – |
| Av- och nedskrivningar | 136 | 182 | 188 | 174 | 164 | 64 | – |
| Rörelseresultat | −1 278 | 153 | 136 | 20 | 39 | −413 | −15 |
| Finansiella poster | −11 | −24 | −54 | −75 | −91 | −38 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 25 | 54 | 75 | 91 | 38 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 289 | 129 | 82 | −56 | −51 | −451 | −15 |
| Bokslutsdispositioner | 1 250 | – | – | 0 | 28 | 456 | 191 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 3 | 56 | −59 |
| Erhållna koncernbidrag | 1 250 | – | – | 0 | 25 | 400 | 250 |
| Resultat före skatt | −39 | 129 | 82 | −56 | −23 | 5 | 176 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 2 | 39 |
| Årets resultat | −39 | 129 | 82 | −56 | −23 | 3 | 137 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025-12 | 2025-03 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 310 | 1 269 | 1 009 | 1 458 | 1 552 | 1 851 | 300 |
| Anläggningstillgångar | 647 | 634 | 726 | 1 051 | 1 165 | 1 329 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 169 | 270 | 404 | 674 | 809 | 944 | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 169 | 270 | 404 | 674 | 809 | 944 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 265 | 150 | 107 | 163 | 142 | 171 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 85 | 115 | 72 | 128 | 107 | 136 | – |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 144 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 214 | 214 | 214 | 214 | 214 | 214 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 214 | 214 | 214 | 214 | 214 | 214 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 663 | 635 | 283 | 407 | 387 | 522 | 300 |
| Varulager m.m. | 134 | 66 | 63 | 60 | 38 | 21 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 134 | 66 | 63 | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 60 | 38 | 21 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 400 | 246 | 152 | 249 | 127 | 125 | 3 |
| Kundfordringar | 51 | 63 | 18 | 28 | 19 | 14 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 250 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 35 | 142 | 78 | 105 | 54 | 6 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 64 | 42 | 56 | 116 | 53 | 105 | – |
| Kassa och bank | 130 | 322 | 68 | 98 | 223 | 375 | 297 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 310 | 1 269 | 1 009 | 1 458 | 1 552 | 1 851 | 300 |
| Eget kapital | 462 | 502 | 321 | 112 | 167 | 191 | 187 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 412 | 452 | 271 | 62 | 117 | 141 | 137 |
| Balanserat resultat | 452 | 271 | 189 | 117 | 141 | 137 | 0 |
| Årets resultat | −39 | 129 | 82 | −56 | −23 | 3 | 137 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 0 | 3 | 59 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 0 | 3 | 59 |
| Långfristiga skulder | 291 | 0 | 342 | 922 | 1 212 | 1 342 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 291 | 0 | 342 | 922 | 1 212 | 1 342 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 556 | 767 | 345 | 423 | 173 | 316 | 54 |
| Skulder till kreditinstitut | 146 | 88 | 0 | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | 2 | – |
| Leverantörsskulder | 212 | 284 | 88 | 221 | 18 | 193 | – |
| Skulder till koncernföretag | 604 | 363 | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 40 | 39 |
| Övriga skulder | 567 | 23 | 113 | 78 | 77 | 53 | 15 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | 10 | 143 | 121 | 73 | 26 | – |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 1 400 | 1 400 | 1 400 | – |
| Företagsinteckningar | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | 1 400 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025-12 | 2025-03 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 117 | 141 | 137 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Föregående räkenskapsår var verksamheten endast öppen under ett kvartal och därav är detta verksamhetens första fulla intäktsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändring av nettoomsättning på mer än 30% då restaurangen har öppnat vilket genererat intäkter i företaget
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2025-03-31 | 2024-04-01 | 2024-03-31 | 2023-04-01 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 214 | 214 | 214 | 214 | 214 | 214 | 214 | 214 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2025-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 149 | 0 |
| Årets inköp | 149 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 5 | 0 |
| Återförda avskrivningar | −5 | 0 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2025-03-31 | 2024-04-01 | 2024-03-31 | 2023-04-01 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 1 000 |
| Ackumulerade avskrivningar | 831 | 730 | 596 | 596 | 0 | 326 | 191 | 56 |
| Årets avskrivningar | 101 | 135 | – | 135 | – | 135 | 135 | 56 |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | – | −461 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2025-03-31 | 2024-04-01 | 2024-03-31 | 2023-04-01 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 343 | 343 | 254 | 254 | 254 | 203 | 144 | 144 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 60 | – | 144 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 90 | – | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 258 | 228 | 181 | 181 | 0 | 76 | 36 | 7 |
| Årets avskrivningar | 30 | 47 | – | 53 | – | 40 | 29 | 7 |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | – | −129 | – | – | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2025-03-31 | 2024-04-01 | 2024-03-31 | 2023-04-01 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 35 |
Om bolaget
- Adress
- INDUSTRIGATAN 2, 112 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-12-06
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurang- och cateringverksamhet, import av livsmedel, försäljning av råvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 315-9118
- Chatong thai nudelbar AB
kontrollerat 2026-10-17
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 3
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-25
- Senaste annonsen
- 2022-02-18
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver restaurangverksamhet, i förhyrd lokal, under namnet Chatong Thai Nudelbar på Industrigatan 2 i Stockholm.
Väsentliga händelser
Räkenskapsåret är förkortat, anpassat efter moderbolagets räkenskapsår. Bolaget har ändrat koncept, har nytt namn, nya ägare och säljer nu Thailändsk street food vilket är anledningen till omsättningsökningen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 51 kB | Öppna |
| 2025 | 47 kB | Öppna |
| 2022 | 81 kB | Öppna |
| 2021 | 81 kB | Öppna |
| 2020 | 81 kB | Öppna |
| 2019 | 78 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
KC&Co AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=KC&Co AB; Organisationsnummer=559502-4471; ForetagetsSate=Stockholm
-
Dunder & Krut AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Dunder & Krut AB, med organisationsnummer 559122-9009 och säte i Stockholm.
-
Dunder & Krut AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Dunder & Krut AB, med organisationsnummer 559122-9009 och säte i Stockholm.
-
Dunder & Krut AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Dunder & Krut AB, med organisationsnummer 559122-9009 och säte i Stockholm.
-
Dunder & Krut AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Dunder & Krut AB, med organisationsnummer 559122-9009 och säte i Stockholm.