Start › Stockholms län › Stockholm
MELL MEDIA AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 045 | 588 | 229 | 361 | 1 082 | 998 | 889 |
| Nettoomsättning | 1 044 | 588 | 229 | 361 | 1 082 | 998 | 889 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 794 | 688 | 152 | 466 | 892 | 824 | 679 |
| Handelsvaror | 8 | 8 | 0 | 3 | 4 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 130 | 180 | 29 | 78 | 89 | 52 | 16 |
| Personalkostnader | 656 | 500 | 123 | 386 | 800 | 770 | 663 |
| Rörelseresultat | 251 | −100 | 77 | −105 | 189 | 173 | 210 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −1 | −1 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 251 | −99 | 77 | −106 | 189 | 172 | 209 |
| Resultat före skatt | 251 | −99 | 77 | −106 | 189 | 172 | 209 |
| Skatt på årets resultat | 47 | – | – | 0 | 46 | 40 | 46 |
| Årets resultat | 204 | −99 | 77 | −106 | 143 | 132 | 163 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 442 | 141 | 206 | 175 | 420 | 458 | 459 |
| Omsättningstillgångar | 442 | 141 | 206 | 175 | 420 | 458 | 459 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 75 | 90 | 62 | 126 | 157 | 100 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 126 | 157 | – |
| Övriga fordringar | 1 | 75 | 90 | 62 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Kassa och bank | 442 | 66 | 116 | 114 | 295 | 301 | 359 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 442 | 141 | 206 | 175 | 420 | 458 | 459 |
| Eget kapital | 305 | 102 | 200 | 123 | 229 | 216 | 213 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 255 | 52 | 150 | 73 | 179 | 166 | 163 |
| Balanserat resultat | 52 | 150 | 73 | 179 | 36 | 33 | – |
| Årets resultat | 204 | −99 | 77 | −106 | 143 | 132 | 163 |
| Långfristiga skulder | 16 | 6 | 0 | 36 | 33 | 23 | 62 |
| Övriga skulder | 16 | 6 | 0 | 36 | 33 | 23 | 62 |
| Kortfristiga skulder | 121 | 34 | 6 | 17 | 159 | 219 | 184 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 9 | – |
| Skatteskulder | 24 | 15 | 5 | 15 | 59 | 113 | 58 |
| Övriga skulder | 97 | 18 | – | 0 | 98 | 97 | 126 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 150 | – | – | – | – | 130 | 130 |
| Medel att disponera | – | – | – | 73 | 179 | 166 | 163 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% ökad efterfrågan av våra tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% ökad erfterfrågan av våra tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% bolaget har varit vilande en del av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% företaget har varit vilande andra delen av räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen följer löpande händelserna i omvärlden och samhället med avseende på spridningen av coronaviruset (covid-19). Under våren 2020 har inte verksamheten påverkats i någon större grad men detta kan ändras framöver. Styrelsens bedömning är att pandemin inte kommer påverka bolagets verksamhet i någon större grad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Trots den pandemi som drabbade samhället efter bokföringsårets utgång är företagets försäljning i dagsläget oförändrad. Styrelsens bedömning är att pandemin inte kommer påverka bolagets verksamhet i någon större grad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- ÅRGÅNGSGATAN 6, 117 59 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-12-05
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Mediakonsultation, manusförfattande, utveckling av mediaprojekt och journalistik.
Bankgironummer
- 5328-1911
- MELL MEDIA AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-09
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom mediakonsultation, manusförfattande, utveckling av mediaprojekt och journalistik. Företaget har sitt säte i Stockholm kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.