Arocore AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 281 | 1 177 | 1 189 | 759 | 1 097 | 981 | 394 |
| Nettoomsättning | 1 281 | 1 177 | 1 189 | 759 | 1 097 | 981 | 394 |
| Rörelsekostnader | 889 | 871 | 825 | 639 | 719 | 608 | 309 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 92 | 64 | 65 | 62 | 20 | 37 |
| Personalkostnader | 813 | 773 | 755 | 568 | 652 | 587 | 273 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Rörelseresultat | 392 | 306 | 365 | 121 | 378 | 374 | 84 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 392 | 305 | 365 | 121 | 378 | 374 | 85 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −95 | −50 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | −95 | −50 | 0 |
| Resultat före skatt | 392 | 305 | 365 | 121 | 284 | 324 | 85 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 64 | 76 | 25 | 58 | 69 | 19 |
| Årets resultat | 311 | 241 | 289 | 96 | 225 | 255 | 66 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 085 | 938 | 957 | 654 | 928 | 736 | 214 |
| Anläggningstillgångar | 1 | 7 | 12 | 18 | 23 | 1 | 1 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 11 | 17 | 22 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 6 | 11 | 17 | 22 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Andelar i intresseföretag | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 1 084 | 931 | 945 | 636 | 905 | 735 | 213 |
| Kortfristiga fordringar | 328 | 234 | 291 | 212 | 248 | 225 | 0 |
| Kundfordringar | 145 | 217 | 265 | 195 | 195 | 223 | 0 |
| Övriga fordringar | 73 | 6 | 16 | 7 | 53 | 3 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 111 | 11 | 11 | 11 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 57 | 57 | 57 | 57 | 57 | 57 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 57 | 57 | 57 | 57 | 57 | 57 | 0 |
| Kassa och bank | 698 | 640 | 596 | 367 | 599 | 452 | 213 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 085 | 938 | 957 | 654 | 928 | 736 | 214 |
| Eget kapital | 532 | 472 | 481 | 292 | 396 | 371 | 116 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 482 | 422 | 431 | 242 | 346 | 321 | 66 |
| Balanserat resultat | 172 | 181 | 142 | 146 | 121 | 66 | 0 |
| Årets resultat | 311 | 241 | 289 | 96 | 225 | 255 | 66 |
| Obeskattade reserver | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 50 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 50 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 408 | 321 | 331 | 217 | 388 | 315 | 98 |
| Skatteskulder | 82 | 0 | 6 | 0 | 93 | 54 | 0 |
| Övriga skulder | 321 | 316 | 320 | 212 | 290 | 256 | 93 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 250 | 250 | 100 | 200 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 242 | 346 | 321 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av föräldraledighet förgående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga föräldraledighet under del av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 149 % mestadels beroende på en längre föräldraledighet under förra räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Ackumulerade avskrivningar | 28 | 22 | 17 | 11 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- LÄGERGRÄNDEN 6, 226 48 LUND
- Registrerat
- 2018-12-04
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT, utveckling av programvara och därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 271-6090
- Arocore AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget började sin verksamhet i januari 2019. Verksamheten omfattar konsultverksamhet inom mjukvaruutveckling och bedrivs från Lund. Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.