Start › Stockholms län › Vallentuna
NM Mark & Schakt AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 56 | 194 | 116 | 87 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 56 | 194 | 116 | 87 |
| Rörelsekostnader | 0 | 3 | 92 | 173 | 185 | 187 | 149 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 10 | 36 | 42 | 54 | 27 |
| Övriga externa kostnader | – | 0 | 5 | 33 | 59 | 29 | 43 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 28 | 7 | 28 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 3 | 76 | 76 | 76 | 76 | 73 |
| Rörelseresultat | 0 | −3 | −92 | −117 | 9 | −72 | −61 |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 0 | −1 | −2 | −2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −3 | −92 | −118 | 8 | −74 | −63 |
| Resultat före skatt | 0 | −3 | −92 | −118 | 8 | −74 | −63 |
| Årets resultat | 0 | −3 | −92 | −118 | 8 | −74 | −63 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 0 | 0 | 3 | 95 | 202 | 333 | 407 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 3 | 79 | 155 | 232 | 308 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 3 | 79 | 155 | 232 | 308 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 2 | 54 | 106 | 157 | 209 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 1 | 25 | 50 | 74 | 99 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 16 | 47 | 102 | 99 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 4 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 4 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 16 | 47 | 102 | 95 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 0 | 0 | 3 | 95 | 202 | 333 | 407 |
| Eget kapital | 0 | −42 | −39 | 53 | 71 | 62 | −13 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −50 | −92 | −89 | 3 | 21 | 12 | −63 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −50 | −89 | 3 | 121 | 12 | 87 | 0 |
| Årets resultat | 0 | −3 | −92 | −118 | 8 | −74 | −63 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 42 | 71 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | 0 | 42 | 71 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 42 | 42 | 42 | 132 | 229 | 350 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 3 | 4 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 42 | 42 | 42 | 129 | 225 | 350 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 | 21 | 12 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 42 | – | – | 100 | – | 150 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat mer än 20% och detta beror på att bolaget har inlett samarbete med ett annat bolag och därmed fått mer uppdrag.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat mer än 20% och detta beror på att bolaget har inlett samarbete med ett annat bolag och därmed fått mer uppdrag.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 | 122 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 122 |
| Ackumulerade avskrivningar | 122 | 122 | 121 | 97 | 73 | 48 | 24 |
| Årets avskrivningar | – | 1 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 259 | 259 | 259 | 259 | 259 | 259 | 259 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 259 |
| Ackumulerade avskrivningar | 259 | 259 | 257 | 205 | 153 | 102 | 50 |
| Årets avskrivningar | – | 2 | 52 | 52 | 52 | 52 | 50 |
Om bolaget
- Adress
- SKOLVÄGEN 3, 186 41 VALLENTUNA
- Registrerat
- 2018-12-04
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva mark och schaktarbeten samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva entreprenadarbeten inom nämnd område.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess markentreprenad och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är vilande och ingen verksamhet drivs. Aktiekapitalet är förbrukat och styrelsen bedriver bolaget med personlig betalningsansvar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.