Start › Västernorrlands län › Sundsvall
Rovall Fastigheter AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 516 | 1 503 | 1 520 |
| Nettoomsättning | 1 506 | 1 493 | 1 520 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 10 | 0 |
| Rörelsekostnader | 915 | 956 | 839 |
| Övriga externa kostnader | 209 | 311 | 229 |
| Personalkostnader | 363 | 302 | 284 |
| Av- och nedskrivningar | 343 | 343 | 326 |
| Rörelseresultat | 601 | 547 | 681 |
| Finansiella poster | −1 254 | 39 | −63 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 50 | 40 | 99 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 1 304 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 161 |
| Resultat efter finansiella poster | −654 | 586 | 619 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −100 | −100 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −100 | −100 |
| Resultat före skatt | −654 | 486 | 519 |
| Skatt på årets resultat | 137 | 103 | 109 |
| Årets resultat | −791 | 384 | 410 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 373 | 13 703 | 14 214 |
| Anläggningstillgångar | 9 018 | 10 539 | 10 288 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 844 | 6 186 | 6 529 |
| Byggnader och mark | 5 423 | 5 665 | 5 907 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 420 | 521 | 622 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 174 | 4 353 | 3 759 |
| Ägarintressen i övriga företag | 2 174 | 3 003 | 2 709 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 000 | 1 350 | 1 050 |
| Omsättningstillgångar | 3 356 | 3 164 | 3 926 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 85 | 477 |
| Kundfordringar | 0 | 25 | 379 |
| Övriga fordringar | 70 | 60 | 97 |
| Kassa och bank | 3 286 | 3 079 | 3 449 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 373 | 13 703 | 14 214 |
| Eget kapital | 11 513 | 12 504 | 12 320 |
| Bundet eget kapital | 500 | 500 | 500 |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 |
| Fritt eget kapital | 11 013 | 12 004 | 11 820 |
| Balanserat resultat | 11 804 | 11 620 | 11 411 |
| Årets resultat | −791 | 384 | 410 |
| Obeskattade reserver | 600 | 600 | 500 |
| Periodiseringsfonder | 600 | 600 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 260 | 600 | 1 394 |
| Leverantörsskulder | 14 | 18 | 12 |
| Skatteskulder | 77 | 30 | 37 |
| Övriga skulder | 169 | 164 | 966 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 387 | 379 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 200 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 322 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 350 | 1 350 |
| Försäljningar och utrangeringar | 350 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 957 | 6 957 | 6 957 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 534 | 1 292 | 1 049 |
| Årets avskrivningar | 242 | 242 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 706 | 706 | 706 |
| Ackumulerade avskrivningar | 286 | 185 | 84 |
| Årets avskrivningar | 101 | 101 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 174 | 3 003 | 2 709 |
| Årets inköp | – | 294 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 829 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTERMALMSGATAN 23 E, 854 60 SUNDSVALL
- Registrerat
- 2018-11-29
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom, bedriva handel med värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5323-0504
- Rovall Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-09
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Rovall Fastigheter AB bedriver verksamhet inom fastighetsförvaltning och relaterade tjänster. Bolaget är verksamt i Sundsvall, där det har sitt säte.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.