Start › Stockholms län › Solna
Taxi Syd & Verkstad AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 547 | 150 | 391 | 176 |
| Nettoomsättning | 3 547 | 150 | 321 | 176 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 70 | – |
| Rörelsekostnader | 3 101 | 179 | 458 | 203 |
| Råvaror och förnödenheter | 959 | 35 | 215 | 52 |
| Övriga externa kostnader | 410 | 100 | 51 | 48 |
| Personalkostnader | 1 722 | 30 | 161 | 91 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 14 | 32 | 12 |
| Rörelseresultat | 446 | −29 | −67 | −26 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 446 | −29 | −68 | −26 |
| Resultat före skatt | 446 | −29 | −68 | −26 |
| Skatt på årets resultat | 92 | – | 0 | – |
| Årets resultat | 354 | −29 | −68 | −26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 829 | 26 | 58 | 109 |
| Anläggningstillgångar | 269 | 0 | 14 | 53 |
| Materiella anläggningstillgångar | 269 | 0 | 14 | 46 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 269 | 0 | 14 | 46 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 6 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 6 |
| Omsättningstillgångar | 560 | 26 | 44 | 57 |
| Kortfristiga fordringar | 439 | 5 | 26 | 14 |
| Kundfordringar | 356 | 0 | 2 | 1 |
| Övriga fordringar | 82 | 5 | 23 | 13 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 121 | 21 | 18 | 42 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 829 | 26 | 58 | 109 |
| Eget kapital | 379 | 25 | −25 | 44 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | 0 | – | – |
| Reservfond | – | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 329 | −25 | −75 | −6 |
| Överkursfond | – | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | −25 | 4 | −6 | 20 |
| Årets resultat | 354 | −29 | −68 | −26 |
| Långfristiga skulder | 62 | 1 | 21 | 19 |
| Checkräkningskredit | – | 1 | – | – |
| Övriga skulder | 62 | 0 | 21 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 388 | 0 | 61 | 47 |
| Leverantörsskulder | 199 | 0 | 8 | 4 |
| Skatteskulder | 92 | 0 | 10 | – |
| Övriga skulder | 97 | 0 | 22 | 20 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 22 | 22 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 329 | −25 | −75 | −6 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 79 | – | 20 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat i och med ett helt verksamhetsår vilket i jämförelse med föregående år inte var ett helt verksamhetsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 | 2020-01-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 278 | 0 | 58 | 58 |
| Årets inköp | 278 | – | – | 58 |
| Ackumulerade avskrivningar | 9 | 0 | 43 | 12 |
| Årets avskrivningar | 9 | – | 32 | – |
Om bolaget
- Adress
- Olof af Acrels Väg 5, 171 64 SOLNA
- Registrerat
- 2018-11-28
Verksamhet enligt registret
Bolaget driver taxirörelse och bilverkstad samt förenliga verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-04-10
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget driver artistisk verksamhet och personal uthyrning
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.