Start › Stockholms län › Bromma
Levavi AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 1 | 242 | 131 | 441 | 8 | 167 |
| Nettoomsättning | 1 | 1 | 241 | 129 | 441 | 8 | 167 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 128 | 48 | 65 | 51 | 98 | 29 | 48 |
| Övriga externa kostnader | 36 | 48 | 65 | 51 | 98 | 29 | 48 |
| Personalkostnader | 92 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −127 | −47 | 177 | 80 | 343 | −21 | 119 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 3 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −127 | −46 | 180 | 80 | 343 | −21 | 119 |
| Bokslutsdispositioner | 115 | 0 | −45 | −20 | −85 | 20 | −30 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 115 | 0 | −45 | −20 | −85 | 20 | −30 |
| Resultat före skatt | −12 | −46 | 135 | 60 | 258 | −1 | 89 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 28 | 13 | 53 | 0 | 19 |
| Årets resultat | −12 | −46 | 106 | 47 | 204 | −1 | 70 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 571 | 602 | 698 | 544 | 564 | 144 | 198 |
| Anläggningstillgångar | 347 | 347 | 386 | 266 | 146 | 74 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 347 | 347 | 386 | 266 | 146 | 74 | 10 |
| Andra långfristiga fordringar | 347 | 347 | 386 | 266 | 146 | 74 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 224 | 255 | 312 | 278 | 418 | 70 | 188 |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 88 | 73 | 38 | 51 | 37 | 25 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 13 | 0 | 13 |
| Övriga fordringar | 36 | 88 | 73 | 38 | 38 | 37 | 12 |
| Kassa och bank | 188 | 167 | 240 | 240 | 367 | 33 | 163 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 571 | 602 | 698 | 544 | 564 | 144 | 198 |
| Eget kapital | 419 | 431 | 477 | 371 | 323 | 119 | 120 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 369 | 381 | 427 | 321 | 273 | 69 | 70 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 381 | 427 | 321 | 273 | 69 | 70 | 0 |
| Årets resultat | −12 | −46 | 106 | 47 | 204 | −1 | 70 |
| Obeskattade reserver | 45 | 160 | 160 | 115 | 95 | 10 | 30 |
| Periodiseringsfonder | 45 | 160 | 160 | 115 | 95 | 10 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 107 | 11 | 62 | 59 | 146 | 15 | 48 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 26 | 34 | – | – |
| Övriga skulder | 8 | 4 | 55 | 26 | 105 | 8 | 41 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 99 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 321 | 273 | 69 | 70 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- STENHAMMARSVÄGEN 28, 168 58 BROMMA
- Registrerat
- 2018-11-28
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet gällande utbildning, verksamhets- o ledarskapsutveckling, handledning och coachning.
Bankgironummer
- 5322-2642
- Levavi AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-12
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholms län registrerades år 2018 och bedriver konsultverksamhet gällande utbildning, verksamhets- och ledarskapsutveckling, handledning och coachning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.