Start › Uppsala län › Uppsala
Nolicon AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 274 | 1 893 | 2 275 |
| Nettoomsättning | 1 272 | 1 868 | 2 275 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 25 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 168 | 1 686 | 1 763 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 15 | 308 |
| Handelsvaror | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 386 | 483 | 365 |
| Personalkostnader | 621 | 1 102 | 1 082 |
| Av- och nedskrivningar | 161 | 85 | 8 |
| Rörelseresultat | 106 | 208 | 512 |
| Finansiella poster | 0 | 576 | −21 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 577 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | 106 | 784 | 491 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −58 | 167 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −58 | 167 |
| Resultat före skatt | 106 | 726 | 658 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 36 | 146 |
| Årets resultat | 79 | 691 | 512 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 122 | 3 037 | 3 051 |
| Anläggningstillgångar | 2 334 | 2 496 | 1 499 |
| Materiella anläggningstillgångar | 568 | 729 | 49 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 535 | 694 | 12 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 33 | 35 | 37 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 766 | 1 767 | 1 450 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 766 | 1 767 | 1 450 |
| Omsättningstillgångar | 788 | 541 | 1 552 |
| Kortfristiga fordringar | 456 | 387 | 278 |
| Kundfordringar | 232 | 206 | 114 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 31 |
| Övriga fordringar | 165 | 55 | 122 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 59 | 126 | 10 |
| Kassa och bank | 332 | 154 | 1 275 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 122 | 3 037 | 3 051 |
| Eget kapital | 1 281 | 1 517 | 1 226 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 231 | 1 467 | 1 176 |
| Balanserat resultat | 1 152 | 776 | 664 |
| Årets resultat | 79 | 691 | 512 |
| Obeskattade reserver | 887 | 743 | 685 |
| Periodiseringsfonder | 887 | 743 | 685 |
| Kortfristiga skulder | 955 | 778 | 1 140 |
| Leverantörsskulder | 3 | 0 | 9 |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 137 |
| Övriga skulder | 872 | 692 | 915 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 79 | 79 | 79 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 766 | 1 767 | 1 450 | 1 450 |
| Årets inköp | – | 317 | – | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Ackumulerade avskrivningar | 13 | 11 | 8 | 6 |
| Årets avskrivningar | 2 | 2 | 2 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 795 | 795 | 30 | 30 |
| Årets inköp | – | 765 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 260 | 101 | 18 | 12 |
| Årets avskrivningar | 159 | 83 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- VALLBY VILLAVÄG 6, 741 78 UPPSALA
- Registrerat
- 2018-11-28
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsultation, montage, service av lyfttjänster inom bygg och industri.
Bankgironummer
- 5318-5856
- Nolicon AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom konsultation, montage och service av lyfttjänster inom bygg och industri. Företaget har sitt säte i UPPSALA.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.