TN Huskompani AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 |
|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 006 |
| Nettoomsättning | 3 095 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 905 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 |
| Rörelsekostnader | 3 365 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 007 |
| Övriga externa kostnader | 345 |
| Av- och nedskrivningar | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | 9 |
| Rörelseresultat | 641 |
| Finansiella poster | −8 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 633 |
| Resultat före skatt | 633 |
| Skatt på årets resultat | 139 |
| Årets resultat | 494 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 |
|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 721 |
| Anläggningstillgångar | 1 493 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 493 |
| Byggnader och mark | 1 059 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 67 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 367 |
| Omsättningstillgångar | 1 229 |
| Varulager m.m. | 905 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 905 |
| Kortfristiga fordringar | 46 |
| Övriga fordringar | 46 |
| Kassa och bank | 278 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 721 |
| Eget kapital | 594 |
| Bundet eget kapital | 100 |
| Aktiekapital | 100 |
| Fritt eget kapital | 494 |
| Årets resultat | 494 |
| Långfristiga skulder | 541 |
| Skulder till intresseföretag | 541 |
| Kortfristiga skulder | 1 587 |
| Leverantörsskulder | 878 |
| Skatteskulder | 139 |
| Övriga skulder | 563 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 |
|---|---|
| Medel att disponera | 494 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Baserat på upprättade likviditetsprognoser är det styrelsens bedömning att de väsentliga osäkerhetsfaktorer som är kopplade till Corona-pandemin inte bedöms vara av sådan karaktär och omfattning att bolagets förmåga att fortsätta sin verksamhet påverkas inom överskådlig tid.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2019-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 061 |
| Årets inköp | 1 061 |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 |
| Årets avskrivningar | 2 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 70 |
| Årets inköp | 70 |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 |
| Årets avskrivningar | 4 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2019-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 367 |
Om bolaget
- Adress
- CELSIUSGATAN 40, 212 14 MALMÖ
- Registrerat
- 2018-11-26
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska köpa samt sälja fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-04-15
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att köpa samt sälja fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är Flyinge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2019 | 45 kB | Öppna |