Genomsyn

Start › Uppsala län › Uppsala

Studio Sofie Stenberg AB

559181-1830AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
313 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
99 tkr
Årets resultat 2025
77 tkr
Eget kapital 2025
323 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1120242024: 1120232023: 1120222022: 1120212021: 1120202020: 1120192019: 11

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 351506429111331363287
Nettoomsättning 31336422885198204287
Övriga rörelseintäkter 37142200261331590
Rörelsekostnader 25242546885225522240
Råvaror och förnödenheter 6812210424895281
Övriga externa kostnader 1298949603962101
Personalkostnader 5021231519640857
Av- och nedskrivningar 53–––––
Rörelseresultat 9981−3926107−15848
Finansiella poster 0220−100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0220–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000100
Resultat efter finansiella poster 9983−3726106−15848
Bokslutsdispositioner –0380−26184−12
Förändring av periodiseringsfonder –0380−26184−12
Resultat före skatt 9983126802636
Skatt på årets resultat 2118151778
Årets resultat 7765021631927

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 341386229401335268444
Anläggningstillgångar 1824–––––
Materiella anläggningstillgångar 1824–––––
Inventarier, verktyg och installationer 1824–––––
Omsättningstillgångar 323363229401335268444
Kortfristiga fordringar 1027039490100284
Kundfordringar 3246–07747273
Övriga fordringar 2193511278
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 55440462
Kassa och bank 31493190397245168160
EGET KAPITAL OCH SKULDER 341386229401335268444
Eget kapital 3232451801801599677
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 2731951301301094627
Balanserat resultat 19513013010946270
Årets resultat 7765021631927
Obeskattade reserver ––0383812196
Periodiseringsfonder ––0383812196
Kortfristiga skulder 1914149183138160170
Leverantörsskulder 01000033
Skatteskulder 510516158
Övriga skulder 459221611590116
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10802616175514

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 0––––––
Medel att disponera ––––10946–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Den ökade nettomsättningen beror på ökade konsultationer 2023.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Den ökade nettomsättningen beror på ökade konsultationer 2023.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 262600
Årets inköp –260–
Ackumulerade avskrivningar 8300
Årets avskrivningar 530–

Om bolaget

Adress
LINDSBERGSGATAN 5 B, 752 40 UPPSALA
Registrerat
2018-11-22
Bransch
Bildkonst

Verksamhet enligt registret

Verksamheten kommer att bestå av försäljning och tillverkning av nya och delvis begagnade varor inom området illustration, design och konst, exempelvis affischer, vykort och formgivna föremål i liten skala. Verksamheten kommer även att erbjuda konsultation inom området konst, design, arkitektur, inredningsarkitektur och kunna erbjudas till exempelvis företag, samfälligheter och kommuner. Exempel på tjänster som de kan köpa är rådgivning, ritningar, bygghandlingar, inredningsförslag, visualiseringar, illustrationer, utsmyckningar och projektledning. Verksamheten erbjuder även i liten skala trädgårdsskötsel såsom gräsklippning, snöröjning och beskärning till exempel.

Bankgironummer

854-1179
Studio Sofie Stenberg AB
kontrollerat 2026-10-17

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-17
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget erbjuder konsultation inom området konst, design, arkitektur, inredningsarkitektur, samt tillverkning och försäljning av varor inom område illustration, design och konst. Verksamheten erbjuder även i liten skala trädgårdsskötsel. Företaget har sitt säte i Uppsala.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20248 kB Öppna
20237 kB Öppna
20227 kB Öppna
20217 kB Öppna
20208 kB Öppna