MS Skåne Mark AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 256 | 2 737 | 1 953 | 1 492 | 1 430 |
| Nettoomsättning | 2 256 | 2 737 | 1 944 | 1 513 | 1 388 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | −26 | 41 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 9 | 5 | – |
| Rörelsekostnader | 2 205 | 2 804 | 1 923 | 1 421 | 1 431 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 198 | 1 061 | 171 | 180 | 432 |
| Handelsvaror | – | – | 353 | 273 | 248 |
| Övriga externa kostnader | 774 | 1 122 | 980 | 670 | 530 |
| Personalkostnader | 211 | 600 | 394 | 267 | 188 |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 25 | 30 | 11 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 23 |
| Rörelseresultat | 51 | −67 | 29 | 71 | −2 |
| Finansiella poster | −50 | −35 | −23 | −22 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 50 | 35 | 23 | 22 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | −102 | 6 | 49 | −7 |
| Resultat före skatt | 2 | −102 | 6 | 49 | −7 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 2 | 10 | – |
| Årets resultat | 2 | −102 | 5 | 39 | −7 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 440 | 495 | 415 | 324 | 518 |
| Anläggningstillgångar | 74 | 96 | 126 | 158 | 184 |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 87 | 118 | 150 | 175 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 65 | 87 | 118 | 150 | 175 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Andra långfristiga fordringar | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 366 | 399 | 289 | 166 | 334 |
| Varulager m.m. | 216 | 106 | 15 | 15 | 41 |
| Råvaror och förnödenheter | 216 | 106 | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 15 | 15 | 41 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 154 | 231 | 70 | 82 |
| Kundfordringar | – | – | 202 | 50 | – |
| Övriga fordringar | 23 | 40 | 21 | 12 | 65 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | 114 | 8 | 8 | 17 |
| Kassa och bank | 110 | 139 | 43 | 81 | 211 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 440 | 495 | 415 | 324 | 518 |
| Eget kapital | −14 | −16 | 87 | 82 | 43 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −64 | −66 | 37 | 32 | −7 |
| Balanserat resultat | −66 | 37 | 32 | −7 | – |
| Årets resultat | 2 | −102 | 5 | 39 | −7 |
| Långfristiga skulder | – | – | 118 | 170 | 348 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 118 | 170 | 348 |
| Kortfristiga skulder | 454 | 511 | 210 | 72 | 128 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 46 |
| Leverantörsskulder | 90 | 125 | 179 | 12 | 61 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 5 | 3 |
| Övriga skulder | 349 | 361 | 32 | 45 | 14 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 25 | 0 | 11 | 3 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 37 | 32 | −7 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 156 | 156 | 178 | 186 | 186 |
| Årets inköp | 0 | 11 | – | 32 | 186 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 33 | 8 | 32 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 91 | 69 | 61 | 36 | 11 |
| Årets avskrivningar | 22 | 22 | 25 | 30 | 11 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 13 | – | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- Företagshusvägen 4, 244 93 KÄVLINGE
- Registrerat
- 2018-11-20
Verksamhet enligt registret
Företaget ska utföra tjänster för bostadsrättsföreningar, små företag samt privatpersoner såsom markarbeten och underhåll av byggnader (isolering av yttre källarvägg), åtgärdning efter dräneringsarbeten, återställning i ordning markytor, parkytor, trädgårdsytor efter markarbeten, lagning av gräsmattor, läggning av marksten, trädgårdsskötsel och trädgårdsdesign samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-07-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver verksamhet inom markarbeten och underhåll av byggnader, trädgårdsskötsel och trädgårdsdesign. Sätet finns i Malmö.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Det egna kapitalet har inte återställts under 2023 och bolaget är därmed fortfarande likvidationspliktigt. Någon kontrollbalansräkning har inte upprättats och styrelsen är medveten om att verksamheten drivs med personligt ansvar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.