Start › Stockholms län › Åkersberga
AAM Media AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 898 | 1 005 | 1 264 | 1 390 | 1 379 | 1 398 | 1 146 | 437 |
| Nettoomsättning | 898 | 1 005 | 1 264 | 1 390 | 1 379 | 1 398 | 1 146 | 437 |
| Rörelsekostnader | 833 | 843 | 841 | 841 | 759 | 791 | 756 | 714 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 4 | 5 | 4 | 3 | 5 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 31 | 29 | 31 | 24 | 91 | 67 | 47 |
| Personalkostnader | 806 | 808 | 807 | 805 | 732 | 694 | 689 | 668 |
| Rörelseresultat | 65 | 162 | 423 | 549 | 620 | 607 | 390 | −277 |
| Finansiella poster | 8 | 19 | 17 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 8 | 19 | 17 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 73 | 181 | 440 | 550 | 620 | 607 | 390 | −277 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 560 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 560 |
| Resultat före skatt | 73 | 181 | 440 | 550 | 620 | 607 | 390 | 283 |
| Skatt på årets resultat | 15 | 37 | 89 | 113 | 128 | 130 | 84 | 63 |
| Årets resultat | 58 | 144 | 350 | 437 | 492 | 477 | 306 | 220 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 444 | 1 544 | 1 775 | 1 753 | 1 190 | 1 165 | 1 088 | 698 |
| Anläggningstillgångar | 569 | 567 | 630 | 630 | 402 | 350 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 569 | 567 | 630 | 630 | 402 | 350 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 569 | 567 | 630 | 630 | 402 | 350 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 875 | 977 | 1 145 | 1 123 | 787 | 815 | 1 088 | 698 |
| Kortfristiga fordringar | 542 | 152 | 618 | 887 | 306 | 166 | 113 | 105 |
| Kundfordringar | 127 | 92 | 149 | 257 | 221 | 166 | 113 | 105 |
| Övriga fordringar | 414 | 60 | 468 | 631 | 85 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 333 | 825 | 527 | 236 | 481 | 649 | 976 | 593 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 444 | 1 544 | 1 775 | 1 753 | 1 190 | 1 165 | 1 088 | 698 |
| Eget kapital | 944 | 1 029 | 1 191 | 1 118 | 945 | 713 | 406 | 270 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 894 | 979 | 1 141 | 1 068 | 895 | 663 | 356 | 220 |
| Balanserat resultat | 836 | 835 | 791 | 631 | 403 | 186 | 50 | 0 |
| Årets resultat | 58 | 144 | 350 | 437 | 492 | 477 | 306 | 220 |
| Kortfristiga skulder | 500 | 515 | 584 | 635 | 244 | 452 | 682 | 428 |
| Skatteskulder | 15 | 37 | 89 | 113 | 128 | 130 | 84 | 4 |
| Övriga skulder | 485 | 478 | 495 | 522 | 117 | 322 | 598 | 424 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 527 | 143 | 306 | 277 | 264 | 260 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 895 | 663 | 356 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt för verksamheten på det nya året, men i nuläget kan inte styrelsen bedöma hur stor. Styrelsen följer utvecklingen och arbetar aktivt med att vidta löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 569 | 567 | 630 | 630 | 402 | 350 | 350 |
| Årets inköp | 2 | – | – | 228 | 52 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 63 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TÄLJÖVIKSVÄGEN 14, 184 44 ÅKERSBERGA
- Registrerat
- 2018-11-14
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom foto, film, video, media och redigering. Dessutom kommer bolaget även bedriva konsultverksamhet till produktionsbolag och TV-kanaler samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5310-3172
- AAM MEDIA AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-21
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att utföra tjänster inom tv-media produktion, foto och redigering. Företaget har sitt säte i Österåker.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.