Start › Stockholms län › Stockholm
Je suis AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 625 | 1 031 | 686 | 445 | 388 | 146 | 320 | – |
| Nettoomsättning | 625 | 958 | 686 | 445 | 388 | 146 | 320 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 73 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 594 | 737 | 708 | 338 | 221 | 163 | 258 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 151 | 24 | 11 | 20 | – | – |
| Handelsvaror | 33 | 28 | – | – | – | – | 118 | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 103 | 146 | 132 | 108 | 114 | 133 | – |
| Personalkostnader | 369 | 589 | 346 | 120 | 45 | 0 | 6 | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 18 | 66 | 61 | 58 | 29 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 31 | 294 | −22 | 107 | 167 | −17 | 62 | – |
| Finansiella poster | 0 | −4 | 149 | 125 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 150 | 125 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −4 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 31 | 290 | 127 | 232 | 167 | −17 | 62 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −27 | 0 | 17 | −17 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | −27 | 0 | 17 | −17 | – |
| Resultat före skatt | 31 | 290 | 127 | 205 | 167 | −1 | 45 | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | 60 | 0 | 17 | 31 | 0 | 11 | – |
| Årets resultat | 24 | 230 | 127 | 189 | 136 | −1 | 34 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 687 | 698 | 529 | 428 | 397 | 403 | 187 | – |
| Anläggningstillgångar | 669 | 545 | 402 | 300 | 301 | 347 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 20 | 114 | 180 | 202 | 259 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 12 | 20 | 114 | 180 | 202 | 259 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 657 | 525 | 288 | 120 | 99 | 88 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 82 | 82 | 82 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 82 | 82 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 85 | 150 | 150 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 200 | – | – | 38 | 17 | 82 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 291 | 294 | 56 | – | – | 7 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 | 153 | 127 | 128 | 96 | 56 | 187 | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 36 | 21 | 26 | 11 | 0 | 19 | – |
| Kundfordringar | 21 | 16 | 21 | 14 | 2 | 0 | 19 | – |
| Övriga fordringar | −3 | 20 | 0 | 10 | 0 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 2 | 9 | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 117 | 105 | 102 | 85 | 56 | 168 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 687 | 698 | 529 | 428 | 397 | 403 | 187 | – |
| Eget kapital | 495 | 571 | 340 | 338 | 219 | 83 | 84 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 445 | 521 | 290 | 288 | 169 | 33 | 34 | – |
| Balanserat resultat | 421 | 290 | 163 | 99 | 33 | 34 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 24 | 230 | 127 | 189 | 136 | −1 | 34 | 0 |
| Obeskattade reserver | 27 | 27 | 27 | 27 | – | 0 | 17 | – |
| Periodiseringsfonder | 27 | 27 | 27 | 27 | – | 0 | 17 | – |
| Kortfristiga skulder | 166 | 101 | 162 | 63 | 178 | 320 | 86 | – |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 9 | 13 | 18 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 13 | 23 | 0 | 1 | 9 | 0 | – |
| Skatteskulder | 1 | 28 | −26 | 26 | 21 | 11 | 11 | – |
| Övriga skulder | 164 | 59 | 165 | 15 | 135 | 283 | 75 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 0 | 14 | 8 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 125 | 70 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 288 | 169 | 33 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En höjd efterfrågan av bröllopsfotografering tillsammans med en förändrad prissättning har bidragit till en positiv nettoomsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom restriktionerna kring pandemin Covid-19 har minskat och påverkat företagets verksamhet, ställning och resultat postivit.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% med anledning av pandemin Covid-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har haft en negativ påverkan på bolagets verksamhet och resultat under året. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har vid tidpunkten för upprättandet av årsredovisningen märkt av negativa ekonomiska effekter av Covid-19.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 82 | 82 | 82 | 82 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 82 | 82 | 82 | 82 | 82 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 291 | 294 | 56 | 38 | 17 |
| Årets inköp | – | 242 | 18 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 3 | 5 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 0 | 38 | 17 | 7 | 7 |
| Årets inköp | 200 | – | 21 | 11 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 85 | 150 | 150 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 150 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 65 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 328 | 328 | 288 | 288 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 40 | – | 288 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 288 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 28 | 20 | 213 | 148 | 86 | – | – |
| Årets avskrivningar | 8 | 18 | 66 | 61 | 58 | 29 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 211 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RINGVÄGEN 114 LGH 1505, 116 61 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-11-14
- Bransch
- Fotoverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva fotografverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5172-9812
- JE SUIS AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget utför fotograftjänster. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företagets omsättning har minskat med mer än 30% i jämförelse med föregående räkenskapsår.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.