Start › Östergötlands län › Norrköping
Livstidsbygg AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 030 | 5 334 | 2 046 | – |
| Nettoomsättning | 6 753 | 5 081 | 1 956 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 277 | 254 | 90 | – |
| Rörelsekostnader | 6 965 | 5 012 | 1 749 | – |
| Handelsvaror | 3 699 | 2 752 | 946 | – |
| Övriga externa kostnader | 953 | 708 | 256 | – |
| Personalkostnader | 2 202 | 1 498 | 534 | – |
| Av- och nedskrivningar | 49 | 48 | 13 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 62 | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | 64 | 323 | 297 | – |
| Finansiella poster | −13 | – | −5 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 13 | 13 | 5 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 310 | 292 | – |
| Bokslutsdispositioner | 34 | −109 | −30 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −79 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 34 | −30 | −30 | – |
| Resultat före skatt | 85 | 201 | 263 | – |
| Skatt på årets resultat | 19 | 51 | 61 | – |
| Årets resultat | 66 | 150 | 201 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 548 | 1 284 | 956 | – |
| Anläggningstillgångar | 173 | 255 | 201 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 173 | 255 | 201 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 173 | 255 | 201 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 375 | 1 028 | 755 | – |
| Varulager m.m. | 48 | 43 | 57 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 48 | 43 | 57 | – |
| Kortfristiga fordringar | 195 | 247 | 201 | – |
| Kundfordringar | 125 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 30 | 40 | 1 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 40 | 208 | 200 | – |
| Kassa och bank | 1 132 | 738 | 498 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 548 | 1 284 | 956 | – |
| Eget kapital | 467 | 401 | 251 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 417 | 351 | 201 | – |
| Balanserat resultat | 351 | 201 | – | – |
| Årets resultat | 66 | 150 | 201 | – |
| Obeskattade reserver | 105 | 139 | 30 | – |
| Periodiseringsfonder | 79 | 79 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 26 | 60 | 30 | – |
| Långfristiga skulder | 117 | 174 | 154 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 117 | 174 | 154 | – |
| Kortfristiga skulder | 859 | 570 | 521 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 42 | 42 | 42 | – |
| Skatteskulder | 0 | 33 | 27 | – |
| Övriga skulder | 280 | 143 | 174 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 536 | 352 | 278 | – |
| Ställda säkerheter | 50 | 50 | – | – |
| Företagsinteckningar | 50 | 50 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – | – | – |
| Medel att disponera | 417 | 351 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under och efter räkenskapsårets utgång har Coronaviruset spridits över världen. Styrelsen gör den bedömningen att bolaget inte kommer att påverkas negativt av detta under 2020 och 2021.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-10-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 261 | 316 | 214 | 0 |
| Årets inköp | 30 | 111 | 214 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 85 | 9 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 88 | 61 | 13 | – |
| Årets avskrivningar | 53 | 48 | 13 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Strömbackavägen 5, 605 97 NORRKÖPING
- Registrerat
- 2018-11-09
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva bygg och snickeri, renoverings- och städverksamhet, måleri och plattsättning, samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-03
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-03-24
- Senaste annonsen
- 2022-03-24
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-09-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver bygg, snickeri och renoveringsarbeten inom Östergötland. Företaget har sitt säte i Norrköping .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har ökat i omsättning på grund av högre efterfrågan.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.