Start › Stockholms län › Nacka
CGCA AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 135 | 350 | 250 | 149 | 312 | 137 | 10 |
| Nettoomsättning | 1 135 | 350 | 250 | 149 | 312 | 137 | 10 |
| Rörelsekostnader | 430 | 10 | 21 | 10 | 157 | 110 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 224 | 10 | 21 | 10 | 154 | 110 | 6 |
| Personalkostnader | 205 | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 705 | 340 | 229 | 139 | 155 | 27 | 4 |
| Finansiella poster | −3 | −43 | −43 | −4 | −15 | 0 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −4 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 44 | 44 | 4 | 15 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 701 | 297 | 186 | 135 | 140 | 26 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | −180 | 0 | −47 | 0 | −33 | −7 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −180 | 0 | −47 | 0 | −33 | −7 | – |
| Resultat före skatt | 521 | 297 | 139 | 135 | 106 | 20 | 4 |
| Skatt på årets resultat | 113 | 62 | 29 | 79 | −25 | 4 | – |
| Årets resultat | 408 | 235 | 110 | 56 | 131 | 16 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 333 | 1 276 | 857 | 741 | 627 | 364 | 63 |
| Anläggningstillgångar | 846 | 568 | 304 | 300 | 300 | 300 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 90 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 90 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 756 | 568 | 304 | 300 | 300 | 300 | – |
| Andelar i intresseföretag | 415 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 281 | 568 | 304 | 300 | 300 | 300 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 60 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 486 | 708 | 553 | 441 | 327 | 64 | 63 |
| Kortfristiga fordringar | 648 | 343 | 9 | 6 | 23 | 0 | – |
| Kundfordringar | 585 | 125 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 63 | −32 | 9 | 6 | 23 | 0 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 250 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 838 | 365 | 544 | 435 | 303 | 64 | 63 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 333 | 1 276 | 857 | 741 | 627 | 364 | 63 |
| Eget kapital | 710 | 302 | 167 | 257 | 201 | 69 | 54 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 660 | 252 | 117 | 207 | 151 | 19 | 4 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 252 | 17 | 7 | 151 | 19 | 4 | 0 |
| Årets resultat | 408 | 235 | 110 | 56 | 131 | 16 | 4 |
| Obeskattade reserver | 267 | 87 | 87 | 40 | 40 | 7 | – |
| Periodiseringsfonder | 267 | 87 | 87 | 40 | 40 | 7 | – |
| Långfristiga skulder | 873 | 853 | 500 | 350 | 250 | 250 | – |
| Övriga skulder | 873 | 853 | 500 | 350 | 250 | 250 | – |
| Kortfristiga skulder | 484 | 35 | 103 | 94 | 136 | 38 | 9 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | 2 | 85 | 1 | 7 |
| Skatteskulder | 115 | 0 | 28 | 48 | 0 | 4 | – |
| Övriga skulder | 368 | 28 | 62 | 36 | 51 | 33 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 7 | 11 | 8 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 100 | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 207 | 151 | 19 | 4 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga god efterfrågan på bolagets tjänster i ett skakigt omvärldsläge har lett till stark utveckling.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av en minskad provisionsaffär och en instabil marknad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 415 |
| Årets inköp | 415 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 60 |
| Årets inköp | 60 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 281 | 568 | 304 |
| Årets inköp | 17 | 264 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 304 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 |
| Årets inköp | 91 |
| Årets avskrivningar | 2 |
Om bolaget
- Adress
- ÖSTRA FINNBODAVÄGEN 11 C, 131 71 NACKA
- Registrerat
- 2018-11-07
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall investera i och utveckla företag i syfte att skapa värdetillväxt för bolagets aktieägare. Bolaget skall bedriva låssmedstjänster, konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling med hjälp av informationsteknologi, förvaltning av lös och fast egendom och idka därmed förenlig och stödjande verksamhet.
Bankgironummer
- 5410-0276
- CGCA AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall investera i och utveckla företag i syfte att skapa värdetillväxt för bolagets aktieägare. Bolaget skall bedriva låssmedstjänster, konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling med hjälp av informationsteknologi, förvaltning av lös och fast egendom och idka därmed förenlig och stödjande verksamhet. Företaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.