Start › Stockholms län › Stockholm
Puretrade Real Estate & Services Marbella AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | – | 0 | 2 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | – | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 2 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −2 | −6 | −6 |
| Finansiella poster | 0 | −26 | −26 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 26 | 26 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −26 | −28 | −6 | −6 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 0 | −26 | −28 | −6 | −6 |
| Årets resultat | 0 | −26 | −28 | −6 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 664 | 3 664 | 3 693 | 2 969 | 670 |
| Anläggningstillgångar | 3 664 | 3 664 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 664 | 3 664 | – | – | – |
| Byggnader och mark | 3 664 | 3 664 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | – | 0 | 3 693 | 2 969 | 670 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 3 664 | 829 | 582 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 3 664 | 829 | 582 |
| Kassa och bank | – | 0 | 29 | 2 140 | 88 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 664 | 3 664 | 3 693 | 2 969 | 670 |
| Eget kapital | −16 | −16 | 10 | 38 | 44 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 44 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 44 | 50 |
| Fritt eget kapital | −66 | −66 | −40 | −6 | −6 |
| Balanserat resultat | −66 | −40 | −12 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | −26 | −28 | −6 | −6 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 3 680 | 3 680 | 3 683 | 2 046 | 626 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 3 680 | – | – | – |
| Övriga skulder | 3 680 | – | 3 683 | 2 046 | 626 |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 884 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 884 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | −40 | −6 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Lägenheten tillhör ett projekt som går under namnet Oceans View. Projektet beräknas vara klar under Q 4 2021.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 664 | 3 664 | 3 664 | 3 664 |
Om bolaget
- Adress
- Sandhamnsgatan 55, 115 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-11-05
Verksamhet enligt registret
Investering, förvaltning och uthyrning av fastigheter, bostadsrätter och andra former av bostäder i Sverige och utomlands.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Stockholm kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bildades 2018 och har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun, och bedriversedan dess verksamhet inom investering, förvaltning och uthyrning av fastigheter, bostadsrätter och andra former av bostäder i Sverige och utomlands.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Puretrade Advisor Stockholm AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Puretrade Advisor Stockholm AB; Organisationsnummer=559034-7224; ForetagetsSate=Stockholms län, Stockholm kommun
-
Puretrade Advisor Stockholm AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Puretrade Advisor Stockholm AB; Organisationsnummer=559034-7224; ForetagetsSate=Stockholms län, Stockholm kommun