Start › Norrbottens län › Malmberget
Rabelo Mat och Catering AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 036 | 4 942 |
| Nettoomsättning | 6 027 | 4 942 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 683 | 4 407 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 902 | 1 901 |
| Övriga externa kostnader | 613 | 546 |
| Personalkostnader | 2 137 | 1 941 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 20 |
| Rörelseresultat | 353 | 535 |
| Finansiella poster | −12 | −21 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | 341 | 514 |
| Resultat före skatt | 341 | 514 |
| Skatt på årets resultat | 72 | 112 |
| Årets resultat | 268 | 402 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 087 | 1 845 |
| Anläggningstillgångar | 101 | 131 |
| Materiella anläggningstillgångar | 101 | 131 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 101 | 131 |
| Omsättningstillgångar | 987 | 1 714 |
| Varulager m.m. | 104 | 116 |
| Råvaror och förnödenheter | 104 | 116 |
| Kortfristiga fordringar | 720 | 1 196 |
| Kundfordringar | 44 | 105 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 41 |
| Övriga fordringar | 676 | 1 050 |
| Kassa och bank | 162 | 402 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 087 | 1 845 |
| Eget kapital | 320 | 432 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 270 | 382 |
| Balanserat resultat | 2 | −20 |
| Årets resultat | 268 | 402 |
| Långfristiga skulder | 1 | 559 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 183 |
| Övriga skulder | 1 | 376 |
| Kortfristiga skulder | 766 | 854 |
| Skulder till kreditinstitut | 60 | 120 |
| Leverantörsskulder | 191 | 131 |
| Skatteskulder | 111 | 219 |
| Övriga skulder | 92 | 142 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 313 | 242 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 270 | – |
| Medel att disponera | 270 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | −380 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 151 | 151 | 25 |
| Årets inköp | – | 126 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 51 | 20 | 1 |
| Årets avskrivningar | 30 | 20 | – |
Om bolaget
- Adress
- Aborrvägen 12, 983 34 MALMBERGET
- Registrerat
- 2018-11-05
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet med catering, personaluthyrning, mekaniska tjänster inom fordons och gruvindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-14
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-08-29
- Senaste annonsen
- 2022-08-29
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-02-21
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Gällivare bedriver restaurangrörelse med catering samt utför även mekaniska tjänter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2022 | 8 kB | Öppna |