Start › Dalarnas län › Falun
elgrego AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 7 | 96 | 0 | 706 | 1 985 | 2 051 |
| Nettoomsättning | 0 | 7 | 96 | 0 | 706 | 1 985 | 2 051 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 16 | 96 | 190 | 161 | 846 | 1 440 | 1 206 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 7 | 148 | 111 | 389 | 434 | 317 |
| Personalkostnader | – | 0 | 24 | 27 | 438 | 992 | 885 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 8 | 18 | 23 | 19 | 13 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 81 | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −16 | −89 | −94 | −161 | −140 | 546 | 845 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | −89 | −93 | −161 | −140 | 546 | 844 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 195 | 160 | −141 | −214 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 195 | 160 | −141 | −214 |
| Resultat före skatt | −16 | −89 | −93 | 34 | 20 | 405 | 630 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 16 | 13 | 91 | 141 |
| Årets resultat | −16 | −89 | −93 | 18 | 7 | 313 | 489 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 209 | 226 | 314 | 317 | 841 | 1 438 | 1 210 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 89 | 22 | 45 | 36 | 25 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 89 | 22 | 45 | 36 | 25 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 89 | 22 | 45 | 36 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 209 | 226 | 225 | 295 | 796 | 1 402 | 1 185 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 31 | 45 | 156 | 191 | 406 | 385 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 294 | 319 |
| Övriga fordringar | 5 | 31 | 43 | 135 | 130 | 9 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 2 | 21 | 61 | 102 | 64 |
| Kassa och bank | 203 | 196 | 180 | 139 | 606 | 996 | 800 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 209 | 226 | 314 | 317 | 841 | 1 438 | 1 210 |
| Eget kapital | 209 | 225 | 314 | 426 | 509 | 602 | 539 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 159 | 175 | 264 | 376 | 459 | 552 | 489 |
| Balanserat resultat | 175 | 264 | 356 | 359 | 452 | 239 | 0 |
| Årets resultat | −16 | −89 | −93 | 18 | 7 | 313 | 489 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 195 | 355 | 214 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 195 | 355 | 214 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 2 | 0 | −110 | 137 | 481 | 457 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | −129 | 7 | 3 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 18 | 19 | 8 | 8 |
| Övriga skulder | 0 | 2 | 0 | 1 | 112 | 470 | 449 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 100 | 100 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 459 | 552 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom man håller på att trappa ner verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 kan få en negativ effekt på företagets omsättning och resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 kan få en negativ effekt på företagets omsättning och resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-10-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 81 | 81 | 165 | 81 | 81 | 53 | 29 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 85 | – | 28 | 24 | 29 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 85 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 81 | 81 | 77 | 59 | 36 | 17 | 4 | – |
| Årets avskrivningar | – | 4 | 18 | 23 | 19 | 13 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2018-10-31
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet, rådgivning och utbildning inom IT, affärs och verksamhetsutveckling. Uppdragsfotografering samt försäljning av bilder och därtill förekommande arbeten för en fotograf. Samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-11
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT. Företaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.