Start › Stockholms län › Stockholm
Victorycastle AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 126 | 955 | 1 142 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 1 126 | 955 | 1 142 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 293 | −76 | 874 | 134 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 284 | −334 | 853 | 134 | 53 |
| Personalkostnader | 9 | 258 | 22 | – | – |
| Rörelseresultat | 834 | 1 031 | 268 | −134 | −53 |
| Finansiella poster | 5 797 | 5 472 | 1 403 | 1 514 | 4 828 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 5 626 | 5 262 | 1 267 | 1 504 | 4 826 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 171 | 216 | 136 | 11 | 2 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 630 | 6 503 | 1 670 | 1 380 | 4 775 |
| Bokslutsdispositioner | −260 | −318 | −75 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −260 | −318 | −75 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 370 | 6 185 | 1 595 | 1 380 | 4 775 |
| Skatt på årets resultat | 163 | 197 | 47 | – | – |
| Årets resultat | 6 208 | 5 988 | 1 548 | 1 380 | 4 775 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 20 492 | 13 949 | 8 237 | 13 247 | 12 399 |
| Anläggningstillgångar | 8 647 | 5 613 | 384 | 6 489 | 10 384 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 647 | 5 613 | 384 | 6 489 | 10 384 |
| Andelar i koncernföretag | 34 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 113 | 5 113 | 384 | 6 489 | 10 384 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 500 | 500 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 846 | 8 336 | 7 853 | 6 758 | 2 015 |
| Kortfristiga fordringar | 1 207 | 95 | 1 193 | 60 | 352 |
| Kundfordringar | 1 000 | 38 | 1 193 | – | – |
| Övriga fordringar | 207 | 50 | 0 | 60 | 350 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 8 | – | 0 | 2 |
| Kortfristiga placeringar | 1 121 | – | 0 | 500 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 121 | – | 0 | 500 | 0 |
| Kassa och bank | 9 517 | 8 241 | 6 660 | 6 198 | 1 663 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 20 492 | 13 949 | 8 237 | 13 247 | 12 399 |
| Eget kapital | 19 475 | 13 268 | 7 279 | 5 731 | 4 899 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 19 425 | 13 218 | 7 229 | 5 681 | 4 849 |
| Balanserat resultat | 13 218 | 7 229 | 5 681 | 4 301 | 74 |
| Årets resultat | 6 208 | 5 988 | 1 548 | 1 380 | 4 775 |
| Obeskattade reserver | 653 | 393 | 75 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 653 | 393 | 75 | – | – |
| Avsättningar | – | – | 0 | 2 500 | 2 500 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 5 000 | 5 000 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 5 000 | 5 000 |
| Kortfristiga skulder | 363 | 288 | 882 | 15 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 315 | 243 | 47 | – | – |
| Övriga skulder | 34 | 29 | 159 | 5 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 677 | 10 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 34 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 34 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 500 | 500 | 500 |
| Årets inköp | 3 500 | 0 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 500 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 118 | 5 118 | 384 | 6 489 | 10 384 | 384 |
| Årets inköp | 4 | 4 986 | 0 | 6 450 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 | 252 | 6 105 | 10 345 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 5 | 5 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 5 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 0 | 6 450 | 10 000 | – |
Om bolaget
- Adress
- Nybrogatan 7, 114 35 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-10-29
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt, äga och förvalta aktier och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5979-1061
- Victorycastle AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-08
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska direkt eller indirekt, äga och förvalta aktier och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.