About Brands AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 36 | 40 | 85 | 84 | 1 |
| Nettoomsättning | 34 | 40 | 85 | 84 | 1 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 47 | 51 | 64 | 91 | 237 |
| Handelsvaror | 18 | 12 | 45 | 59 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 38 | 20 | 32 | 237 |
| Rörelseresultat | −11 | −11 | 20 | −7 | −236 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −9 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | −11 | 20 | −8 | −245 |
| Resultat före skatt | −11 | −11 | 20 | −8 | −245 |
| Årets resultat | −11 | −11 | 20 | −8 | −245 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 187 | 280 | 315 | 309 | 286 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 187 | 280 | 315 | 309 | 286 |
| Varulager m.m. | 144 | 162 | 175 | 219 | 278 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 144 | 162 | 175 | 219 | 278 |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 3 | 19 | 45 | 4 |
| Kundfordringar | 42 | 3 | 19 | 26 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 19 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Kassa och bank | 0 | 114 | 121 | 45 | 4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 187 | 280 | 315 | 309 | 286 |
| Eget kapital | 41 | 52 | 62 | 42 | 31 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −9 | 2 | 12 | −8 | −19 |
| Balanserat resultat | 2 | 12 | −8 | 0 | 226 |
| Årets resultat | −11 | −11 | 20 | −8 | −245 |
| Långfristiga skulder | 119 | 199 | 199 | 218 | 229 |
| Skulder till koncernföretag | 119 | 199 | 199 | 218 | 229 |
| Kortfristiga skulder | 27 | 29 | 53 | 49 | 26 |
| Leverantörsskulder | 4 | 5 | 4 | 6 | 4 |
| Övriga skulder | 8 | 9 | 39 | 34 | 11 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 9 | 9 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 12 | −8 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 19 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har ökat på grund av att bolaget bedrevs passivt föregående år. Detta år har verksamheten startarts upp igen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget bedöms inte påverkas nämnvärt av Covid-19.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2018-10-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva design, utveckling, produktion, marknadsförig och försäljning av konsumentinriktade produkter och varumärken inom kategorierna kläder, skor, smycken, bijouterier, modeaccessoarer, heminredning, reseffekter, husgeråd samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-12-27
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva design, utveckling, produktion, marknadsföring och försäljning av konsumentinriktade produkter och varumärken inom kategorin kläder, skor, smycken, bijouterier, modeaccessoarer, heminredning, husgeråd samt idka därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.