Start › Stockholms län › Stockholm
Utia AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 | 0 | 450 | 835 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 450 | 723 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 0 | 0 | 113 |
| Rörelsekostnader | 4 | 203 | 482 | 846 |
| Övriga externa kostnader | 4 | 47 | 83 | 190 |
| Personalkostnader | 0 | 4 | 362 | 656 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 153 | 38 | – |
| Rörelseresultat | −2 | −203 | −32 | −11 |
| Finansiella poster | 0 | −14 | −18 | −19 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 14 | 18 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −217 | −50 | −30 |
| Resultat före skatt | −2 | −217 | −50 | −30 |
| Årets resultat | −2 | −217 | −50 | −30 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 | 19 | 266 | 395 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 153 | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 153 | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | – | 0 | 153 | – |
| Omsättningstillgångar | 5 | 19 | 113 | 395 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 0 | 4 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 5 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 4 | – |
| Kassa och bank | 0 | 19 | 109 | 395 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 | 19 | 266 | 395 |
| Eget kapital | 5 | −82 | 35 | 85 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −45 | −132 | −15 | 35 |
| Balanserat resultat | −43 | 85 | 35 | 65 |
| Årets resultat | −2 | −217 | −50 | −30 |
| Långfristiga skulder | 0 | 101 | 230 | 265 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 101 | 230 | 265 |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 1 | 45 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 8 |
| Övriga skulder | – | 0 | 1 | 37 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | −132 | −15 | 35 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 89 | 100 | – | 65 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året inte haft någon aktiv verksamhet vilket förklarar varför årets nettoomsättningen är 0,00 kr.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En förändring i verksamhetens fokus samt ett avslutat samarbete med en större kund har lett till en minskad omsättning under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2022-02-28 | 2021-02-28 | 2020-02-29 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 153 | 191 |
| Försäljningar och utrangeringar | 153 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 38 | – |
| Årets avskrivningar | – | 38 | – |
Om bolaget
- Adress
- Hammarby allé 93, 120 63 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-10-22
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva utveckling av mjukvara, rekrytering samt personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-08-21
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom utveckling av mjukvara samt rekrytering och personaluthyrning. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.