Start › Stockholms län › Sollentuna
Chasing Grace AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 29 | 929 | 1 569 | 1 593 | 1 099 | 1 488 | 998 |
| Nettoomsättning | 2 | 929 | 1 569 | 1 593 | 1 099 | 1 451 | 998 |
| Övriga rörelseintäkter | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 | 0 |
| Rörelsekostnader | 74 | 757 | 1 098 | 1 022 | 1 270 | 731 | 644 |
| Övriga externa kostnader | 74 | 424 | 595 | 446 | 341 | 84 | 97 |
| Personalkostnader | 0 | 333 | 502 | 485 | 905 | 645 | 547 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 45 | 25 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 47 | 0 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | −45 | 172 | 471 | 571 | −171 | 757 | 354 |
| Finansiella poster | 3 | −10 | −4 | 70 | 116 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 77 | 120 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −3 | 11 | 4 | 7 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −42 | 162 | 467 | 641 | −55 | 757 | 354 |
| Resultat före skatt | −42 | 162 | 467 | 641 | −55 | 757 | 354 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 36 | 98 | 135 | 0 | 164 | 80 |
| Årets resultat | −42 | 126 | 369 | 506 | −55 | 593 | 274 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 377 | 500 | 1 152 | 994 | 597 | 1 328 | 511 |
| Anläggningstillgångar | 319 | 319 | 319 | 436 | 343 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 123 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | 0 | 0 | 123 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 319 | 319 | 319 | 436 | 220 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 319 | 319 | 319 | 297 | 220 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 0 | 139 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 59 | 182 | 833 | 558 | 254 | 1 328 | 511 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 145 | 665 | 387 | 120 | 295 | 75 |
| Kundfordringar | 2 | 0 | 277 | 184 | 0 | 284 | 75 |
| Övriga fordringar | 15 | 145 | 384 | 203 | 62 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 4 | 0 | 58 | 11 | 0 |
| Kassa och bank | 41 | 36 | 168 | 171 | 134 | 1 033 | 437 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 377 | 500 | 1 152 | 994 | 597 | 1 328 | 511 |
| Eget kapital | 377 | 446 | 741 | 608 | 379 | 917 | 324 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 327 | 396 | 691 | 558 | 329 | 867 | 274 |
| Balanserat resultat | 369 | 270 | 322 | 53 | 384 | 274 | 0 |
| Årets resultat | −42 | 126 | 369 | 506 | −55 | 593 | 274 |
| Långfristiga skulder | 1 | 2 | 6 | – | 11 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 1 | 2 | 6 | – | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 53 | 405 | 386 | 207 | 411 | 187 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 39 | 43 | 5 | 11 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 36 | 317 | 135 | 164 | 244 | 80 |
| Övriga skulder | 0 | 17 | 50 | 208 | 39 | 157 | 107 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 237 | 237 | 276 | 483 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 0 | 237 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 329 | 867 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen av nettoomsättningen beror på att bolaget under året har genomgått en omställning av verksamheten. Bolaget har påbörjat en förändring av sin huvudsakliga verksamhetsinriktning från tillhandahållande av ekonomitjänster till utveckling och försäljning av produkter och tjänster inom medieskapande, digitala produkter och events. Under omställningsperioden har försäljningen minskat, vilket har påverkat nettoomsättningen negativt.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med över 30 % jämfört med föregående räkenskapsår. Detta beror på en strategisk omställning i bolagets verksamhet. Under perioden har bolaget successivt dragit ned på konsultverksamheten inom ekonomitjänster för att i stället fokusera på affärsutveckling inom detaljhandel och friskvård. Skiftet är en del av en långsiktig strategi där ägarens kompetens och bolagets inriktning har styrts mot mer värdebaserade och kundnära tjänster. Omsättningsminskningen speglar således ett medvetet val att avveckla tidigare verksamhetsområden till förmån för en ny affärsmodell.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat mot fg år med 45% på grund av ökad komplexitet i uppdrag och ökad beläggningsgrad.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 47% på grund av att Chasing Grace AB har tagit nya konsultuppdrag till ett högre konsultarvode.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 139 | 139 |
| Årets inköp | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 139 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 319 | 319 | 319 | 297 | 220 |
| Årets inköp | – | – | 22 | 77 | 220 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-09-30 | 2021-09-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 147 |
| Årets inköp | – | 147 |
| Försäljningar och utrangeringar | 147 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 25 |
| Årets avskrivningar | – | 25 |
| Återförda avskrivningar | 25 | – |
Om bolaget
- Adress
- SIDENSVANSVÄGEN 28, 192 55 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2018-10-19
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Föremål för företagets verksamhet är att direkt eller indirekt - bedriva handel av varor inom följande branscher: friskvård, hälsa, träning, smycken, kläder, kosmetika, heminredning och böcker. Äga och driva bolag med handel av livsmedel och hälsoprodukter: - bedriva ekonomisk konsultverksamhet, rekrytering och outsourcing:- äga och förvalta värdepapper, inventarier och fast egendom:- bedriva finansieringsverksamhet inom ramen för den ovan angivna verksamheten: samt- tillhandahålla tjänster knutna till den ovan angivna verksamheten.
Bankgironummer
- 658-4619
- CHASING GRACE AB
kontrollerat 2026-10-17
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-01
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Föremål för företagets verksamhet är att direkt eller indirekt - bedriva handel av varor inom följande branscher: friskvård, hälsa, träning, smycken, kläder, kosmetika, heminredning och böcker. Äga och driva bolag med handel av livsmedel och hälsoprodukter: - bedriva ekonomisk konsultverksamhet, rekrytering och outsourcing:- äga och förvalta värdepapper, inventarier och fast egendom:- bedriva finansieringsverksamhet inom ramen för den ovan angivna verksamheten: samt- tillhandahålla tjänster knutna till den ovan angivna verksamheten. Företaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.